Zarif: ABD’den korktukları için işbirliği yapmıyorlar

Devamını Oku

 Zarif: ABD’den korktukları için işbirliği yapmıyorlar

17.01.2019 - 19:10

Güncelleme : 17.01.2019 - 19:36

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Iraklı bazı yetkililerin, ABD’den korktukları için İran ile işbirliği yapmayı kabul etmediğini söyledi. İran’ın Kerbela’daki Konsolosluğu’nda düzenlenen bir toplantıda konuşan Cevad Zarif, “Irak’ta üst düzey yetkililer bizimle iş birliği yapmakta kararlı ancak alt ya da yerel düzeydeki yetkililer, ABD hegemonyasından korktukları için bunu kabul etmiyor” dedi. Alt düzey yetkililerin

Irak’a gelerek yatırımlarına başlamaması için İranlı bir şirkete banka teminatı verilmesini engellediğini savunan Zarif, Washington yönetiminin, ülkesine uyguladığı yaptırımlardan hiçbir şey elde edemeyeceğini kaydetti Zarif, “ABD yönetiminin kendisi, bu konuda 7 milyar dolar harcadığını ve hiçbir kazanım elde edemediğini itiraf etti. ABD dünyayı yönetemez. Bu gerçek üzerinden hareket etmeliyiz” diye konuştu. Zarif, 5 günlük Irak ve Kürdistan Bölgesi ziyaretinin son gününde Necef’te basın mensuplarına yaptığı açıklamada ise, Pompeo’nun Irak ile İran arasındaki ilişkilere yönelik sözlerini eleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, geçen haftaki Irak ziyaretinde bölge barışı için asıl tehlikenin İran olduğu ve Bağdat yönetiminin bu ülkeden enerji bağımsızlığını sağlaması gerektiği yönünde açıklamalar yapmıştı. Söz konusu açıklamaya ilişkin Zarif, “Irak ile İran arasındaki ilişkiler ABD kurulmadan önce vardı ve gelecekte de böyle devam edecektir. Pompeo’nun buna müdahale hakkı yoktur”dedi. Iraklıların ihtiyaç duyduğu her şeyin İran’da mevcut olduğunu ifade eden Zarif, “Piyasaya destek verip ekonomiyi güçlendirebilecek kapasitemiz var” diye konuştu. ABD, 8 Mayıs’ta nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinin ardından İran’a yönelik yaptırım paketlerini aşamalı olarak devreye sokmuştu. Washington, yaptırımlarla İran’ın dolar, altın ve değerli madenlere erişimini yasaklarken İran Merkez Bankasını da ambargo kapsamına almıştı.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.