Yerine Kayyım atanan Mızraklı’ya ödül verildi

Yerine Kayyım atanan Mızraklı'ya ödül verildi

 Yerine Kayyım atanan Mızraklı’ya ödül verildi

22.05.2020 - 22:55

Güncelleme : 22.05.2020 - 22:55
t>

Görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’ya ‘İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi ödülü’ verildi. Her yıl öldürülen Diş hekimi Sevinç Özgüner anısına düzenlenen “İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi” ödülü kayyım atanarak görevinden alınan ve Kayseri 2 No’lu T Tip Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı’ya verildi.

Düzenlenen törenin açılış konuşmasını İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Murat Ekmez yaptı. Daha sonra söz alan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ise, Özgüner ve Mızraklı’nın hekimliğin toplum yarına yapmanın önemini anlatan,

paylaşan ve bunu mücadelelerine yansıtan kişiler olduğunu belirterek, “Sevinç abla adına verilen bu ödülün Selçuk’un ne kadar hak ettiği bir ödül olduğunu hepimizin bilmesi lazım ve onur duyması gerek. S

evinç abla faşizm mücadele ederken katledildi. Mızraklı’ya belki bugün sesimiz ulaşmayacak. O içerde bile olsa hepimizi hissediyor ve birlikte mücadele ettiğimizi biliyor.

Bu mücadeleyi biz başından beri birlikte sürdürdük” dedi. Fincancı, son olarak pandemi sürecinde cezaevinde kalan tutukluların durumuna dikkat çekti. (Kaynak: Tigris Gazetesi)

data-matched-content-ui-type="image_stacked"
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.