Yeni tür corona virüs Avrupa’ya yayılıyor

Son dakika: Yeni tür corona virüs Avrupa'ya yayılıyor

 Yeni tür corona virüs Avrupa’ya yayılıyor

20.12.2020 - 18:04

Güncelleme : 20.12.2020 - 18:04

Covid-19’da aşı tartışmaları devam ederken, virüsün mutasyona uğrayarak daha tehlikeli bir hal aldığı belirtiliyor.. İngiltere’de yeni corona virüs türünün ortaya çıkmasının ardından Hollanda, Belçika ve İtalya ada ülkesine havayolu ulaşımını durdurdu. Almanya ve Fransa’nın da benzer bir adım atacağı bildirildi. Öte yandan dört Avrupa ülkesinde yüzde 70 daha bulaşıcı olan yeni virüs türünün görüldüğü açıklandı.

Belçika Başbakanı Croo, İngiltere’de yeni tip corona virüsün (Covid-19) daha bulaşıcı yeni bir türünün ortaya çıktığının açıklanmasının ardından bu ülkeyle hava ve demir yolu ulaşımını en az 24 saat durduracaklarını bildirdi. İtalya Dışişleri Bakanı da İngiltere’yle uçuşların karşılıklı olarak askıya alındığını aktardı. 

De Croo, televizyon programında yaptığı açıklamasında, İngiltere’den uçak veya trenle Belçika‘ya gelecek kişilere sınırların gece yarısından itibaren geçici olarak kapatılacağını söyledi.

İngiltere‘nin güneyinde görülen ve daha çabuk bulaştığı belirtilen yeni bir virüs hakkında bilimsel istişarelerde bulunmak amacıyla bu kararı aldıklarını ifade eden De Croo, 24 saatlik sürenin uzatılabileceğini kaydetti.

De Croo, “Mutasyonla veya yeni virüs türünün Avrupa ana karasına ulaşıp ulaşmadığıyla ilgili cevapsız birçok soru var.” dedi. Hollanda hükümeti de dün gece İngiltere ile uçuşları 1 Ocak’a kadar yasakladığını duyurmuştu.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19’un daha hızlı yayıldığı belirtilen mutasyonuyla ilgili İngiliz yetkililerle “yakın temasta” olduklarını açıklamıştı.

YENİ TÜR DİĞER ÜLKELERE SIÇRADI

Ülkeler önlem olarak sınırları kapatıyor. Öte yandan Belçika ve Hollanda‘dan gelen bilgilere göre iki ülkede de yeni tür corona virüs mutasyonu halihazırda görülmüş durumda. 

Öte yandan BBC’ye açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri Belçika ve Hollanda’nın yanısıra Avusturya ve Danimarka’da da mutasyona uğramış corona virüs vakalarına rastlandığı belirtti. 

YENİ TÜR CORIAN VİRÜS YÜZDE 70 DAHA FAZLA BULAŞICI

İngiltere’nin güneydoğusunda Covid-19’un daha hızlı yayılan yeni türü keşfedilmişti.
İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve bir grup bilim insanı tarafından yapılan açıklamada, ülkede keşfedilen yeni türün yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu bildirdi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.