Yeni Koalisyon Sözcüsü Albay Wayne Marotto’dan Kürtlere mesaj!

Flaş

 Yeni Koalisyon Sözcüsü Albay Wayne Marotto’dan Kürtlere mesaj!

07.09.2020 - 23:52

Güncelleme : 07.09.2020 - 23:52

ABD öncülüğündeki IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles Caggins’in bir buçuk yıldan beridir Irak, Suriye, Kürdistan Bölgesi ve Rojava’da yürüttüğü görev süresi dolmuştu. Caggins’in ardından bu göreve ABD ordusundan Albay Wayne Marotto getirildi.

Albay Marotto, “Irak ve Irak Kürdistan Bölgesi halkı geride kalan 5 yıl içerisinde teröre karşı büyük bir direniş örneği gösterdi ve IŞİD’e karşı kahramanca savaşarak zafer kazandı” dedi.Sözcü Albay Wayne Marotto, sosyal medyadan yayınlanan görüntülü mesajında da Kürt güçlerine destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Albaya Marotto’ya hangi Kürtçe kelimeleri bildiği sorulduğunda “Çawa yî baş î Kurdistan, zor spas û xwehafîz” (Nasılsın, iyi misin Kürdistan, çok teşekkür ediyorum, hoşçakalın) diye yanıt verdi.

Tecrübeli bir asker olan koalisyonun yeni sözcüsünün 30 yıldır ABD ordusunda görev yaptığı öğrenildi.

Görev süresi dolan Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, Kürdistan’daki görev süresinin uzatılmasını istediğini belirterek, “Kürtleri tanıdığım için çok şaslı ve mutluyum. Kürtler IŞİD’e karşı savaşta çok büyük bir rol üstlendi” demişti.Caggins, son olarak Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Basın Sözcüsü Mustafa Bali ile düzenlediği basın toplantısı esnasında yaptığı veda konuşması sırasında çok duygulanmıştı.(Kaynak:Rudaw)

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.