Ana sayfa Genel Güncel WSJ: ABD Kürt savaşçılara verdiği silahları geri almamanın yollarını arıyor

WSJ: ABD Kürt savaşçılara verdiği silahları geri almamanın yollarını arıyor

237
0

ABD’nin Suriye’den çekilme kararına, ABD Başkanı Donald Trump ile Ortadoğu turuna çıkan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nu bu konudaki açıklamalarına yer veren Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Suriye’den çekilme takvimiyle ilgili belirsizliğe karşın süreci devam ettiren adımlar attığını duyurdu. Gazeteye konuşan bir savunma yetkilisi, “Hiçbir şey değişmedi. Biz Bolton’dan emir almıyoruz” dedi

Nancy A. Youssef ve Dion Nissenbaum’un imzasını taşıyan “Pentagon, Suriye’den çekilme sürecini ilerletiyor.” başlıklı haber, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın bu hafta (Türkiye gezisi öncesi) sarf ettiği bir cümleyle başlıyor. Bolton İsrail’de yaptığı açıklamada, “ABD, Türkiye Kürt ortaklarımızı hedef almama sözü verene dek Suriye’den ayrılmayacağız” demişti. T24’ün çevirisine göre; WSJ’ye konuşan Amerikalı savunma yetkilileri ise Türkiye’yi öfkelendiren bu açıklamaya karşın, Pentagon’un çekilme konusunda yeni bir emir almadığını ve yeni bir emir alana dek de çekilme planlarını uygulamaya devam edeceğini söylüyor.

Beyaz Saray, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı fikir ayrılığına düştü” Haber özetle şöyle: “Çekilme işlemine yardımcı olmak amacıyla bazı kara birlikleri Suriye’ye yöneldi. Yetkililer, USS Kearsarge’ın başını çektiği bir grup savaş gemisinin de hassas bir dönemden Suriye’den ayrılan askerleri almak için bu ülkeye hareket ettiğini söyledi. USS Kearsarge’da yüzlerce deniz piyadesi, helikopter ve uçak var… Nihai çekilme işlemine yardımcı olmakla görevlendirilen birlikler de bölgede Kuveyt ve Irak’ın batısındaki El Esad Hava Üssü gibi yerlerde bulunuyor…” Trump’ın çekilme planının geçen ay bazı değişikliklere uğradığını belirten WSJ; Beyaz Saray, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’nın takvim ve şartlar konusunda fikir ayrılığına düştüğünü belirtiyor. Ayrıca hem Cumhuriyetçi hem Demokrat Kongre üyelerinin çekilme takvimini sorguladıklarını hatırlatıyor. WSJ’ye göre ABD yetkilileri başta Suriye’deki tüm Amerikan güçlerinin “haftalar” içinde çekilmeye hazırlandıklarını söylüyordu. Ancak Türkiye’nin ABD’nin sahadaki ortaklarına saldırabileceğinden ve IŞİD’in yeniden ortaya çıkabileceğinden endişelenen Amerikan ordusu 4 ayı bulabilecek bir süre istedi. “Askerlerin ne zaman Suriye’den ayrılacakları belli değil” Gazete, Trump yönetiminin şimdi ise çekilme takvimini “açık uçlu” olarak tanımladıklarını belirtiyor.

Böylece Amerikalı yetkililer, Türkiye ve Sayın Erdoğan’ın ülkesi için tehdit oluşturduğunu ve terörist olduklarını söylediği ABD destekli Suriye’deki Kürt savaşlar ile anlaşma sağlamak için zaman kazanmaya çalışıyor” diyor WSJ. Gazeteye konuşan iki savunma yetkilisi, Pentagon’un çekilmeye yönelik icra emrinde zamanla değişiklikler yapılabileceğini, halen Amerikan askerlerinin ne zaman ayrılacaklarının belirlenmediğini söylüyor. Bu da Amerikan ordusuna, asker hareketinin hızını belirleme imkanı veriyor. “Silahları geri almama konusu inceleniyor” WSJ’deki haberde ayrıca şu satırlar da var: “ABD yetkilileri, Sayın Erdoğan’dan, Amerika’nın Suriye’deki Kürt ortaklarına saldırmayacağı konusunda güvenceler aldıklarını düşünmüşlerdi. Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı bu hafta böyle bir şartı kabul etmeyeceğini net şekilde söyledi. ABD ayrıca Suriye’deki Kürt savaşçılara verdiği silahları geri alıp almama konusundaki seçenekleri de inceliyor. Pentagon, Sayın Erdoğan’ın muhalefetini azaltmak için bu silahları geri alma sözü vermişti.”

Bir Cevap Yazın