Ana sayfa Genel Güncel Veda eden HDP’liler

Veda eden HDP’liler

336
0

HDP’li Selahattin Demirtaş, Leyla Zana, Dengir Mir Mehmet Fırat ve Celal Doğan Türkiye Millet Meclisi’ne (TBMM) veda etti TBMM’de uzun süredir görev yapan tecrübeli siyasetçiler yeni parlamentoda yok. Bu isimler arasında TBMM Başkanı İsmail Kahraman, eski TBMM başkanları Cemil Çiçek ve Mehmet Ali Şahin, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı,

Muharrem İnce ile eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’da bulunuyor Parlamentoya veda eden siyasetçiler arasında CHP’nin 24 Haziran seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce de yer alıyor Veda eden isimlerden birisi de eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik de artık TBMM’de değil Eski bakanlardan Ali Babacan, Faruk Çelik, Beşir Atalay, Mehmet Müezzinoğlu ve Veysi Kaynak da veda etti AK Parti milletvekilleri Zeyid Aslan, Ayhan Sefer Üstün, Şaban Dişli, Alpaslan Kavaklıoğlu, Selçuk Özdağ, Recai Berber, Fatma Seniha Nükhet Hotar, Nureddin Nebati, Mehmet Metiner, Harun Karaca, Burhan Kuzu, Ayşe Nur Bahçekapılı, Ekrem Erdem, Mustafa Ilıcalı, Necdet Ünüvar, Reşat Petek, Ahmet İyimaya, Haluk İpek de Meclise veda eden siyasetçiler arasında yer aldı Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da yeni parlamentoda yer almayan isimlerden.

İlk olarak 19. Dönem’de 27 yıl önce milletvekili seçilen ve geçen dönem milletvekilliği düşürülen HDP’li Leyla Zana, 21. Dönem’de Adıyaman Milletvekili seçilen HDP’li Dengir Mir Mehmet Fırat yeni dönemde Mecliste olmayacak. 16. Dönem’de Gaziantep Milletvekili olarak Meclise gelen HDP’li Celal Doğan da 41 yıl sonra TBMM’ye veda etmiş oldu CHP Milletvekilleri Gülsün Bilgehan, Aylin Nazlıaka, Mustafa Akaydın, Bihlun Tamaylıgil, Zekeriya Temizel, Musa Çam, Fikri Sağlar 27. Dönem Parlamentosunda olmayacak MHP’den ise Oktay Vural, Şefkat Çetin, Mehmet Günal, Emin Haluk Ayhan, Atila Kaya, Ekmeleddin İhsanoğlu, Ahmet Kenan Tanrıkulu, Mehmet Erdoğan yeni dönemde Mecliste yer almayacak isimler arasında bulunuyor.

Bir Cevap Yazın