Van Valiliği, helikopterden atıldı idialarına açıklama

...

 Van Valiliği, helikopterden atıldı idialarına açıklama

21.09.2020 - 23:24

Güncelleme : 21.09.2020 - 23:24

Van’da gözaltında işkence gören ve Servet Turgut’la birlikte helikopterden atıldığı hastane raporlarına yansıyan Osman Şiban’ın durumuna ilişkin açıklama yapan Van Valiliği, köylülerin “kayalıktan düştüğünü” iddia etti.

Van Valiliği, Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül’de Servet Turgut (55) ile birlikte gözaltına alındıktan 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında olduğu ve helikopterden atıldıkları ortaya çıkan Osman Şiban’ın (50) durumuna ilişkin günler sonra açıklama yaptı.

Açıklamada köylülerden Servet Turgut’un “kaçmaya çalışırken kayalık alandan düştüğü”, Osman Şiban’ın ise “usulüne uygun olarak gözaltına alındığını” ileri sürüldü. Valilik ayrıca Turgut ve Şiban’ı, “Bölücü örgüt yardım ve yatakçısı” olduklarını iddia etti.Valilik açıklaması şu şekilde:

 “Van ili Çatak ilçesi Andiçen Mahallesi Sürik mezrası kırsalında bulunan BTÖ mensuplarını etkisiz hale getirmek maksadıyla 11 Eylül 2020 tarihinde icra edilen operasyon neticesinde; 2 BTÖ mensubu etkisiz hale getirilmiş, 1 personel yaralanmış, 3 personel şehit olmuştur. Teması müteakip bölgede yapılan takip ve tarassut esnasında çatışma alanından kaçan 1 terörist daha, dere içinde tespit edilerek çıkan çatışma neticesinde etkisiz hale getirilmiştir. Söz konusu teröristin etkisiz hale getirildiği yerde gözetleme yapan ve şüpheli hareketler sergileyen 1 şahsın S.T. bulunduğu tespit edilmiş, şahsın ‘dur’ ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve yaralandığı gözlemlenmiş, mukavemet göstermesine rağmen yakalanıp usulüne uygun olarak muhafaza altına alınmıştır.

Bölgede BTÖ mensuplarına yardım/yataklık ettiği değerlendirilen O.Ş. isimli şahıs aynı bölgede mukavemet göstermesine rağmen usulüne uygun olarak muhafaza altına alınmıştır. Gözaltı işlemlerinin yapılması maksadıyla 2 şüpheli şahıs ve etkisiz hale getirilen 1 BTÖ mensubu operasyon bölgesinden helikopterle alınarak, 11 Eylül 2020 günü saat 19.00 sularında Van İl Jandarma Komutanlığına getirilmiştir. Şüpheli şahıslar hazırda bekleyen ambulanslarla öncelikle en yakın özel hastaneye, müteakiben Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilmiştir. O.Ş. isimli şahıs tedavi işlemlerinin tamamlanmasını müteakip 20 Eylül 2020 günü taburcu edilmiştir. S.T. isimli şahsın tedavisine devam edilmektedir. İzahı yapılan iddialarla ilgili olarak Van Cumhuriyet Başsavcılığınca 11 Eylül 2020 tarihi itibarıyla adli süreç ve eş zamanlı olarak idarece idari soruşturma başlatılmış olup olay bütün boyutlarıyla titizlikle değerlendirilmektedir.” KAYNAK -MA

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.