Türk Başkonsolosluk çalışanlarına yönelik saldırıya ilişkin PKK’den ilk açıklama

 Erbil’de Türkiye konsolosluk çalışanlarının bulunduğu restorana susturuculu silahlarla saldırı düzenlendi. Saldırıda 2 diplomat yaşamını yitirdi. Yaralıların olduğu öğrenildi. Rûdaw muhabiri Erbil’de restorantta Türkiye Konsolosluk çalışanlarına yapılan silahlı saldırıda ölü ve yaralıların olduğunu belirtti. Saldırıda Konsolos Yardımcısının hayatını kaybettiği belirtildi ancak teyit edilmedi. IRAK TELEVİZYON: BAŞKONSOLOS YARDIMCISI ÖLDÜ Reuters, saldırıda 3 Türk diplomatın hayatını kaybettiğini duyururken, […]

 Türk Başkonsolosluk çalışanlarına yönelik saldırıya ilişkin PKK’den ilk açıklama

17.07.2019 - 17:02

Güncelleme : 17.07.2019 - 17:02

 Erbil’de Türkiye konsolosluk çalışanlarının bulunduğu restorana susturuculu silahlarla saldırı düzenlendi. Saldırıda 2 diplomat yaşamını yitirdi. Yaralıların olduğu öğrenildi.

Rûdaw muhabiri Erbil’de restorantta Türkiye Konsolosluk çalışanlarına yapılan silahlı saldırıda ölü ve yaralıların olduğunu belirtti. Saldırıda Konsolos Yardımcısının hayatını kaybettiği belirtildi ancak teyit edilmedi.

IRAK TELEVİZYON: BAŞKONSOLOS YARDIMCISI ÖLDÜ

Reuters, saldırıda 3 Türk diplomatın hayatını kaybettiğini duyururken, Irak devlet televizyonu, yaşamını yitiren diplomatlardan birinin başkonsolos yardımcısı olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin Hewler Başkonsolosu Hakan Karaçay’ın ise sağlık durumunun iyi olduğu, saldırı sırasında olay yerinde olmadığı aktarıldı.

Restoran sahibinin paylaştığı bilgilere göre, konsolosluk çalışanları içeri girdikten sonra sivil giyimli ve üzerinde iki silah taşıyan bir kişi, doğrudan konsolosluk çalışanlarını hedef alarak ateş açtı. Olay yerinden uzaklaşan sivil kıyafetli silahlı kişinin henüz yakalanmadığı belirtildi.

Hewler Emniyet Müdürü Abdulhalik Talat, olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını, daha sonra detaylı açıklamanın yapılacağını söyledi.

Olay yerine çok sayıda güvenlik güçleri sevk edilirken, olayın ardından Hewler-Süleymaniye ve Hewler-Kerkük yolları ulaşıma kapatıldı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Bugün (17 Temmuz) öğleden sonra Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi Başkonsolosluğumuz binası dışında bulunduğu bir sırada uğradığı menfur silahlı saldırı neticesinde şehit olmuştur. Saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir.”

PKK: Biz yapmadık. 
SpeeMedia’ya konuşan bir PKK sözcüsü olayın arkasında PKK’nin olmadığını açıkladı.

Loading...
YORUMLAR
Bir Yorum Yapın