Ana sayfa Genel Güncel TSK ile Cihatçı grup arasında çatışma çıktı

TSK ile Cihatçı grup arasında çatışma çıktı

285
0

TSK, Fırat Kalkanı içinde yer alan Ehrar El Şerqiye grubunun kontrolünde olan Tadif beldesini rejime vermek istedi. Ancak grup buna karşı çıkınca rejimle çatışma yaşandı ABD’nin öncülüğünde Suriye topraklarına Ürdün sınırından girip Dêra Zor sınırlarına kadar “güvenlik bölgesi” adı altında yerleşen Suudi Arabistan ve Mısır askerine bağlı Özgür Suriye Ordusu

(ÖSO) gruplarından Ehrar El Şerqiye ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arasında çatışmaya varan sorunlar çıktı. Dün Bab’ın hemen güneyinde ve TSK’nin Esad rejimine bırakmak istediği Tadif beldesine rejim güçleri ilerleyince saldırıya geçen Ehrar El Şerqiye, engellenmeleri durumunda TSK’ye de saldıracaklarını açıkladı.

TÜRKİYE HEDEF OLUR
Edinilen bilgilere göre, Suudi Arabistan’ın desteğiyle Ehrar El Şerqiye, rejimin ilerlediği Tadif’e saldırdı ve terminale kadar ilerledi. Ehrar El Şeqiye, beldeyi rejime bırakmak isteyen Türkiye’nin tepkisiyle karşılaşırken, Dêra halkına destek için başlattıkları saldırıları durdurmayacaklarını, Türkiye’nin engellemesi durumunda ise onlara da saldıracaklarını kaydetti.

LİVA EL TEVHİD SAHNEDE
Mezopotamya Ajansı’nın (MA) ulaştığı Tadif’teki dünkü çatışma görüntülerinde, Ehrar El Şerqiye grubu, kendilerini Şeyh Ebu Xewla komutasındaki Liva El Tevhid olarak tanımlayarak, terminale ilerlediklerini ve kasabayı rejimden temizleyeceklerini söylüyor. Grup aynı zamanda para için değil Dêra halkına destek için Allah yolunda savaştıklarını belirtiyor.

Bir Cevap Yazın