Tarama testi biten şehirde, karantinadaki köylerden ölüm haberleri geliyor

Tarama testi biten şehirde, karantinadaki köylerden ölüm haberleri geliyor

 Tarama testi biten şehirde, karantinadaki köylerden ölüm haberleri geliyor

31.03.2020 - 17:35

Güncelleme : 31.03.2020 - 17:35
t>

Sabah saatlerinde Sivas’taki karantina hastanesinde tarama testi olmadığını açıklayan CHP’li Ulaş Karasu, karantinadaki köylerden birinden ölüm haberi geldiğini duyurdu. Sivas’ta 5 köy karantinada ve Ulaş Karasu karantinadaki köylerin kaderine terk edildiğini vurguluyor… CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada “Sivas’ta karantina altında 5 köy bulunmasına ve vaka sayısı hızla artmasına karşın, karantina hastanesi olarak belirlenen Numune Hastanesinde tarama testi yok, Cumhuriyet Üniversitesinde PCR testleriyle tanı konuluyor ve tüm şüpheli vakalar oraya yönlendiriliyor” ifadesini kullanmıştı.

‘KADERLERİNE TERK EDİLDİLER’
Bu açıklamasının ardından Karasu, şimdi de karantinadaki Dilekli Köyü’nde koronavirüs tanısı konulan bir yurttaşın yaşamını yitirdiğini duyurdu. Karasu, karantinaya alınan köylerin kaderine terk edildiğinin altını çizdi.

Karantinadaki 5 köyde bugüne kadar genel dezenfekte-ilaçlama çalışmalarının bile yapılmadığını vurgulayan Karasu, “Karantina uygulaması devam eden köylerdeki tüm vatandaşlarımızın salgından etkilenmemesi için Sağlık Bakanlığı ile Sivas Valiliği’ni acil göreve davet ediyorum. Köylerde yaşayan tüm sakinlere hemen test yapılmaz ve hastane gözetimi uygulanmazsa, tablo giderek ağırlaşacak” ifadelerini kullandı.