Ana sayfa Genel Güncel Soylu’dan HDP’li vekile Meclis’te açık tehdit

Soylu’dan HDP’li vekile Meclis’te açık tehdit

255
0

İçişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde bakan Süleyman Soylu, HDP’li Ebru Günay’ı “Provokatörsün, sen görürsün” diyerek tehdit etti Partinin bir diğer milletvekili Meral Danış Beştaş ise “Soylu’nun saldırganlığı tedavi edilmesi gereken bir problem” dedi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı 2019 bütçe görüşmeleri devam ediyor İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sunumu sonrası HDP’li vekillerin söz aldığı sırada gerginlik yaşandı.

HDP adına söz alan Mardin Milletvekili Ebru Günay, “İmralı’daki tecridin müsebbibi bu iktidardır” dedi. Günay, tutuklu bulunan DTK Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek için girdiği açlık grevi eylemine değinerek, Soylu’ya “Leyla Güven’in tutuklanma emrini siz mi verdiniz?” diye sordu.Soylu ise Günay’ın sorusuna “Böyle konuşamazsın” şeklinde yanıt verdi.Günay “Bana emir veremezsin. Ben konuşurum” diye tepki gösterirken Soylu’nun HDP’li vekile yanıtı “Sen provokatörsün. Görürsün sen…” oldu.

HDP’li milletvekillerinin Afrin’e dönük saldırıları “işgal” olarak tanımlamasına da tepki gösteren Soylu, “Ne bakanı, başlarım bakanına! İşgal diyorlar…” ifadelerini kullandı.Saldırganlığı tedavi edilmesi gereken bir problem Bu tartışma öncesinde HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş da Soylu’yu yaptığı açıklamalar ve partisine dönük tutumu üzerinden eleştirdi.Danış-Beştaş, doğrudan bakanlık tarafından doğrulanan hak ihlallerinin olduğunu söyledi Mezardan çıkartılan ölülerden Soylu’nun Cumartesi Anneleri’ne dönük tavrına ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’a yönelik tehditlerine dek hatırlatmalarda bulunan Danış-Beştaş, “Bu saldırganlık gösterisi bırakın normal bir ülkede bakanlık yapmayı kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir problem” dedi.