Sokağa çıkma yasağı 4 güne mi çıkacak?

Sokağa çıkma yasağı 4 güne mi çıkacak?

 Sokağa çıkma yasağı 4 güne mi çıkacak?

14.12.2020 - 18:12

Güncelleme : 14.12.2020 - 18:12

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün korona gündemiyle toplanıyor. Toplantıdan yeni tedbirlerin çıkıp çıkmayacağı ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dosyasından çıkacak tabloya göre şekillenecek. Gazeteci Barış Yarkadaş’tan flaş bir iddia geldi.

umhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Bugün saat 15:00’da başlayacak toplantıda, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın korona virüs konusunda yapacağı sunuma göre; yeni tedbirler ve yasaklar ele alınacak.

İki haftalık tablonun yer aldığı dosyada Bakan Koca, son 14 günlük tabloyla ilgili kabineye kapsamlı bir sunum yapacak. Korona virüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlerin vaka ve ölüm sayılarına etkisi, büyükşehirlerdeki son durum ve yerli aşı çalışmaları da kabinede tüm ayrıntılarıyla değerlendirilecek.

Erdoğan’ın “Vaka sayısının hedefin altına düşmesiyle kısıtlamaları kaldıracağız” açıklamasıyla gündeme gelen yasakların sahaya yansıması da il ve ilçe ölçeğinde ele alınacak.

Buna göre, ek kısıtlama kararı alınıp alınmayacağının yanı sıra bazı yasakların esnetilmesi de kabinenin en önemli gündem maddeleri arasında yer alacak. Alınan önlemlere rağmen vaka ve ölüm sayıları artış gösteren illere yönelik ek önlemlerin hayata geçirilebileceği de belirtiliyor.

Yılbaşı için bir yasak hazırlığı da yine bu toplantıda görüşülecek konular arasında. 31 Aralık Perşembe günü başlayacak sokağa çıkma yasağının hafta sonu da dahil edilerek dört gün olacağı iddia ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Kiralarda düzenlemeye gidiyoruz. Kabine toplantısında ele alacağız” açıklamasında bulunmuştu. Bugün düzenlenecek toplantı da bu konunun da gündemde olması bekleniyor.

Gazeteci Barış Yarkadaş, sokağa çıkma yasaklarının önce 3 güne ardından da 4 güne çıkarılacağını ileri sürdü.

Yarkadaş,  çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sokağa çıkma yasaklarının yılbaşından itibaren haftada 3 güne çıkarılacağını belirten Yarkadaş, Mart ayına kadar yasakların devam edeceğini ve sürenin 4 güne çıkarılacağını iddia etti.

“Pandemi artıyor ve bu yasaklar da yeni yıla girerken sokağa çıkma yasağı 3 güne çıkarılacak. Ondan sonra da Mart ayına kadar hafta sonuna 2 gün daha eklenmesi konuşuluyor” diyen Barış Yarkadaş şu anda bunun tartışıldığını kaydetti. Mart’a kadar önlemlerin devam edeceğini kaydeden Yarkadaş, insanların bu durumdan daha fazla etkileneceğini belirtti.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.