Selçuk Mızraklı’nın ‘iptal’ davasında kritik karar

...

 Selçuk Mızraklı’nın ‘iptal’ davasında kritik karar

26.09.2020 - 21:21

Güncelleme : 26.09.2020 - 21:21

Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi, 19 Ağustos 2019’da görevinden uzaklaştırılan ve 22 Ekim 2019’da tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı’ya ilişkin kararın hukuka uygun olduğunu ileri sürerek, işlemin iptali için açılan davayı reddetti.Mızraklı’nın avukatlarının işlemin iptali için Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi’nde açtığı dava duruşması 14 Eylül’de görüldü. Avukatların, Mızraklı hakkında uygulanan görevden uzaklaştırma tedbirinin görevinden kaynaklı olmayan soruşturma ve kovuşturmalara dayandığı gerekçesiyle açtığı dava, mahkemece reddedildi.

“Soruşturmalar göreviyle ilgili değil”

 Diyarbakır 1’inci İdare Mahkemesi’nde açılan davada Mızraklı’nın avukatları, müvekkillerinin İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden Anayasa’nın 127’inci maddesinin 4’üncü fıkrası ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesi uyarınca geçici bir tedbirle uzaklaştırılmasının haksız ve hukuka aykırı olduğunu kaydetti. Avukatlar, müvekkillerinin 2019’da seçilmesiyle 4 ay geçmeden görevinden uzaklaştırılmasına dayanak soruşturma ve kovuşturmaların belediye başkanlığı göreviyle ilgili olmadığının altını çizdi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Mızraklı’nın belediye başkanlığı göreviyle ilgili hakkında herhangi bir soruşturma ve kovuşturmanın olmadığını belirten avukatlar, görevden uzaklaştırma işleminin masumiyet karinesi ve özel hayata saygı hakkını ihlal ettiğini kaydederek, kararın iptalini talep etti.

Bakanlığın savunması İçişleri Bakanlığı avukatları ise savunmalarında Mızraklı hakkında “örgüt kurma veya yönetme”, “örgüt üyesi olma”, “örgüt propagandası yapma, suçu ve suçluyu övme” suçlarından devam eden soruşturma ve kovuşturmaların görevden uzaklaştırma tedbirinin uygulanabilmesi için yeterli olduğunu ileri sürdü. Mızraklı hakkında 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun kapsamında inceleme başlatıldığını belirten Bakanlık avukatları, Anayasa’nın 127’inci maddesi ve 5393 sayılı kanun gereği geçici bir tedbir olan görevden uzaklaştırma işleminin hukuka uygun olduğunu ileri sürerek, davanın reddedilmesi istedi.

Önceki soruşturmalar görev suçu sayıldı

Duruşmanın ardından gerekçeli kararını açıklayan mahkeme, Mızraklı’nın DBB Eş Başkanı iken hakkında “örgüt kurma veya yönetme”, “örgüt propagandası yapma” ve “örgüt üyesi olma” suçlarından 2017, 2018 ve 2019’da açılarak devam eden soruşturma ve kovuşturmaların doğrudan göreviyle ilgili olduğunu savundu.

 Kararda şu değerlendirmeler yer aldı: “Yerel yönetimlerin seçilmiş organları veya bu organların üyeleri hakkında, görevleriyle ilgili bir soruşturma başlatılması halinde geçici bir önlem olarak İçişleri Bakanı tarafından görevden uzaklaştırılabilir. Bu konuda merkezi idarenin mahalli idareler üzerinde açık bir idari vesayet denetimi yetkisi bulunur. Bu yetkinin gerek Cumhuriyet Başsavcılıklarınca yapılan ceza soruşturmasına, gerekse mahkemece yürütülen kovuşturmaya konu anılan fiillerin niteliği ve ağırlığı, somut nedenlere dayalı olarak, soruşturmanın selameti için ve yapılan görevin niteliği ile bağdaşmayacağı dikkate alınarak kullanıldığı görülmüştür. Kamunun selameti açısından davacının görevden uzaklaştırılmasına ilişkin dava konusu işlemde hukuka ve mevzuata aykırılık bulunmamaktadır. Bu nedenle davanın reddine karar verildi.”

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.