Selahattin Demirtaş’ın tahliyesi için harekete geçtiler

Selahattin Demirtaş'ın tahliyesi için harekete geçtiler

 Selahattin Demirtaş’ın tahliyesi için harekete geçtiler

23.06.2020 - 12:58

Güncelleme : 23.06.2020 - 13:05

Selahattin Demirtaş’ın avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin Demirtaş’la ilgili verdiği hak ihlali kararını gerekçe göstererek tahliye başvurusunda bulundu. Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş için tahliye başvurusu yapıldı.Tahliye başvurusu için Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Demirtaş’la ilgili verdiği hak ihlali kararı gerekçe gösterildi.

“Tutukluluk durumuna son verilmeli”

Medyascope’tan Ferit Aslan’ın haberine göre, Demirtaş’ın avukatları Mahsuni Karaman, Benan Molu, Ramazan Demir, Aygül Demirtaş Gökalp ve Sertaç Buluttekin tarafından yapılan başvuruda şu ifadeler yer aldı:

“Müvekkilin, şüphelisi olmadığı bir soruşturma kapsamında, halen Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı dosya kapsamıyla gerekçe gösterilerek tutuklanması, Anayasa Mahkemesi’nin 9 Haziran 2020 tarih ve 2017/38610 Başvuru Numaralı karar ile müvekkilin makul süreyi aşan tutukluluğu nedeniyle verdiği hak ihlali kararının birlikte nazara alınarak özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal eden bu tutukluluk durumuna son verilmesini talep ederiz.”

Ne olmuştu?

AYM 9 Haziran’da aldığı kararda, Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk süresinin makul süreyi aştığına, dolayısıyla kişi hürriyeti ve güvenliğinin ihlal edildiğine karar vermişti.

AYM, kararın örneklerini bilgi için Adalet Bakanlığı ve Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. Kaynak: Medyascope

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.