Ana sayfa Genel Güncel Selahattin Demirtaş hakkında flaş karar!

Selahattin Demirtaş hakkında flaş karar!

680
0

Tutuklu olarak cezaevinde bulunan HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş için avukatları, “kişi özgürlüğü ve güvenliği, ifade hürriyeti, serbest seçim hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle, bugün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hakkında yürüttüğü soruşturmanın ardından açılan dava nedeniyle, 4 Kasım 2016’da tutuklanmıştı. Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan Demirtaş,

24 Haziran seçimlerinde HDP’den Cumhurbaşkanı Adayı oldu Adaylık sürecinde Demirtaş’ın tahliye taleplerinin reddedilmesi nedeniyle, bugün AİHM’e başvuru yapıldı. Avukatlar Mahsuni Karaman, Benan Molu ve Ramazan Demir tarafından yapılan başvuruda, dilekçeyle yaşanan süreç anlatıldı.

KARAMAN: ANAYASA MAHKEMESİ SEÇİM SÜRECİNDE SESSİZ KALDI
Karaman, müvekkili Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığı adaylığı kesinleştikten sonra yaptıkları tahliye başvurularının Ankara 19 ve 20’nci Ağır Ceza Mahkemeleri’nce reddedildiğini belirtti Karaman, “Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştuk. Ancak, Anayasa Mahkemesi seçim sürecinde sessiz kalarak, dosyayı gündeme alıp bir karar vermedi. Bunun üzerine bugün, sayın Demirtaş’ın, ‘kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının, ifade hürriyeti hakkının, serbest seçim hakkının’ sözleşmedeki haklarına getirilen sınırlandırılmaların kötüye kullanıldığının tespiti talebiyle, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurduk” dedi. (DİYARBAKIR/DHA)

Bir Cevap Yazın