Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Sokağa çıkma yasağı…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Sokağa çıkma yasağı...

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Sokağa çıkma yasağı…

16.09.2020 - 20:49

Güncelleme : 16.09.2020 - 20:49

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse dair açıklamalar yapıyor. Fahrettin Koca’nın açıklamalarının satır başları şöyle:

Koronavirüs salgını sonu yaklaşan bir salgındır. Son 2 aydır bulaşma hızlanmış durumda. Gençler engellenmişlik duygularıyla başbaşa. Yaşlılarda ölüm kaygısı hatta suçluluk psikolojisi gelişmiş durumda.Sokağa çıkma gibi bir yasak söz konusu değil. Bilim Kurulu’nun şu an öyle bir önerisi bulunmuyor.

Ağır hasta sayımız 1300’ün üzerinde. Bugün, biz ve dünya virüsün saldırısı karşısında baştakinden daha zor bir dönemdeyiz. Salgın dünya genelinde tırmanışta. 9 aylık salgın mücadelesinde toplumların duyguları benzerlik gösteriyor. İnsanlar yaşananlara karşı bıkkınlık duyuyor. Gençler engellenmişlik duygularıyla baş başa.

Filyasyon ekiplerimizin dünyada örneği yok. Filyasyon ekiplerimizin sayısı 6 binden 11 bin 238’e çıkmıştır. Pozitif tanı konulmuş her hasta gerekli sağlık hizmetini almıştır. Sağlık çalışanlarımızın yükü 4-5 kat artmış durumda.

Virüsün iz sürücüleri olan, filyasyon ekibi sayısı 6 binden 11 bin 238’e çıkmıştır. HES mobil uygulamasını kullanmanızı talep ediyorum. HES mobil uygulamasının indirilmediği cep telefonu kalmamalıdır

(HES kodu) Bugüne kadar izolasyonda olması gerektiği halde dışarı çıkmaya teşebbüs eden yaklaşık 140 bin kişi bu sistemle engellenmiştir.Her gün ortalama 100 bin test yapılıyor. Artan yeni hasta ve ağır hasta sayısı bugüne kadar kimsenin tedavi almasına mani olmamıştır. Hiç kimse hasta olursam nasıl olsa tedavim yapılır kolaycılığına kaçmamalıdır.

Sene sonuna kadar aşının çıkacağını belirtti.
Faz 3 çalışması aşamasında olan 9 aşı var. İngiltere, Almanya ve Çin uygulamayı başlattı. Biz de Sağlık Bakanlığının izniyle Çin Sinovac aşısının Türkiye’deki ilk uygulamasına Hacettepe Üniversitesinde 3 gönüllü sağlık çalışanında başlandı.

 Ankara’nın son hafta stabil döneme girdiğini, kontrol altına alındığını söylemek istiyorum. Ankara’da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 64.8, yatak doluluk oranı yüzde 52,9.  (Yoğun bakım yatak doluluk oranı) İzmir yüzde 72.5, Ankara yüzde 63.23, İstanbul ise yüzde 59.61 olarak görülüyor Bütün Türkiye için yatak doluluk oranı yüzde 51,6, yoğun bakım yatak oranımız yüzde 66,3, ventilatör doluluk oranımız yüzde 33,6
Sokağa çıkma gibi bir yasak söz konusu değil. Bilim Kurulu’nun şu an öyle bir önerisi bulunmuyor

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.