Rusya’dan Soçi uyarısı

Rusya’dan açıklama

 Rusya’dan Soçi uyarısı

13.02.2020 - 16:53

Güncelleme : 13.02.2020 - 16:53

Soçi’yi hatırlatıp, NATO konusunda uyardılar. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İdlib’deki gelişmeleri değerlendirmek için kameralar karşısına geçti.

Zaharova, İdlib’deki gerilimin tırmanmasına neden olarak Ankara’nın yükümlülüklerini “kronik bir şekilde” yerine getirmemesini gösterdi. Zaharova, “Türkiye’nin 17 Eylül 2018 tarihli Soçi Mutabakatı’ndaki yükümlülüklerini  getirmemesi  ve Ankara’nın kontrolü altında tuttuğu sözde ılımlı, silahlı, muhalif grupları Barış Pınarı Harekatı bölgesine ve Libya’ya gönderilmesi gerilimi tırmandırıyor” dedi.

Zharova Türkiye ile çalışmaların devam etmesini beklediklerini söyledi. Rus ve Türk heyetlerin yapacağı yeni temaslar için takvimin oluşturulduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Astana ve Soçi mutabakatlarına bağlılıklarını koruduklarının da altını çizdi. Türkiye’yi NATO konusunda uyardı. Mariya Zaharova, “Sayın Macron’un dediği gibi bu örgütün beyin ölümünün gerçekleştiği dikkate alınırsa, oraya başvurmadan önce iki kez düşünülmesi gerektiği kanısındayım” dedi.