Ana sayfa Genel Güncel Rusya: Arabuluculuğa hazırız

Rusya: Arabuluculuğa hazırız

181
0

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Keşmir nedeniyle aralarındaki askeri gerilimin arttığı Hindistan ve Pakistan’a, masaya oturmaları için alan yaratmaya hazır olduklarını belirtti. Lavrov, Hindistan ve Pakistan’ın görüşme masasına oturması için Rusya’nın alan yaratıp arabuluculuk görevi üstlenmesinin mümkün olup olmadığı sorusuna, şu yanıtı verdi: “İstedikleri buysa, o zaman elbette görüşme için gerekli olan alanı yaratmaya hazırız

HİNDİSTAN İLE PAKİSTAN ARASINDAKİ GERGİNLİK Hindistan ile Pakistan arasındaki son gerilim, Keşmir’in Hindistan idaresindeki kısmında 14 Şubat’ta polis teşkilatına bağlı milis gücüne yapılan ve 44 kişinin öldüğü bombalı saldırıyla başladı. Yeni Delhi yönetimi, saldırıyla ilgili Pakistan’ı suçladı. Saldırıyı kınayan Pakistan ise suçlamayı reddetti. Hindistan, 26 Şubat’ta Keşmir Kontrol Hattı’nın Pakistan tarafında bulunan terör örgütü hedeflerine hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Pakistan da dün sabah, hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Hindistan’a ait iki savaş uçağını düşürdüğünü bildirmişti.

Hindistan, Pakistan’a ait bir savaş uçağını düşürdüğünü açıklarken, İslamabad yönetimi bunu doğrulamadı. Gelişmeler üzerine Pakistan tüm hava sahasını kapatırken, Hindistan bazı havaalanlarında uçuşları durdurdu. Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan’ı sorunları diyalog yoluyla çözmeye ve sağduyuyu hakim kılmaya davet etmişti.

Bir Cevap Yazın