Ramazan Bayramı nedeniyle binlerce tutuklu serbest bırakıldı

...

 Ramazan Bayramı nedeniyle binlerce tutuklu serbest bırakıldı

24.05.2020 - 2:57

Güncelleme : 24.05.2020 - 2:57
t>

Ramazan Bayramı nedeniyle binlerce mahkum serbest bırakıldı / Fotoğraf: AFP Ramazan Bayramı münasebetiyle aralarında Senegal, Özbekistan, Moritanya ve Umman’ın da olduğu birçok ülke binlerce mahkuma af çıkardı. Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla bin 21 mahkumu affetti.

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Sall’in, Ramazan Bayramı münasebetiyle adi suçlardan hüküm giyen bin 21 mahkum için af yetkisini kullandığı belirterek, “Mahkumların bayramlarını aileleriyle geçirerek sosyal entegrasyonlarının hızlandırılması için söz konusu af sağlanmıştır” denildi.

Senegal geleneklerine göre, cumhurbaşkanı yılbaşı, bağımsızlık günü, ramazan ve kurban bayramlarında af yetkisini kullanabiliyor.kararnameyi imzaladı.Toplam 258 mahkumun yararlanacağı af çerçevesinde 141 mahkum salıverilecek, 117 mahkumun da ceza süreleri kısaltılacak.

Moritanya’dan af açıklamasıMoritanya’da Ramazan Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 195 mahkum affedildi.Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Vild el-Gazvani’nin Ramazan Bayramı sebebiyle 195 mahkumun affını içeren bir kararname yayımladığı belirtildi.

Umman’da 797 mahkuma bayram affıUmman Sultanı Heysem bin Tarık, aralarında yabancıların da olduğu 797 mahkum için Ramazan Bayramı dolayısıyla af kararı çıkardı.Sultan Heysem’in Ramazan Bayramı nedeniyle 301’i yabancı 797 hükümlüyü kapsayan af kararının, bayram öncesinde mahkumların yakınları gözetilerek alındığı belirtildi.Mahkumların uyruklarına ve hangi davalardan hüküm giydiklerine ilişkin bilgi paylaşılmadı. Independent Türkçe

data-matched-content-ui-type="image_stacked"
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.