Putin’in özel temsilcisi, Esad ile Rojava’yı görüştü

özgürbasın

 Putin’in özel temsilcisi, Esad ile Rojava’yı görüştü

02.12.2019 - 21:13

Güncelleme : 02.12.2019 - 21:13

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Şam’da bir araya gelerek Rojava’yı görüştü.

Suriye Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, Esad’ın bugün görüştüğü Lavrentyev başkanlığındaki Rus heyetiyle Astana görüşmelerinin yeni turu için yapılan hazırlıklar, Rojava ve İdlib bölgesindeki durumu görüştüğü belirtildi.

Rojava’daki son durumu da ele alan taraflar, Şam hükümetinin ülkenin geneli üzerinde kontrolü geri alması ve bu bölgelerde devlet kurumlarının yeniden faaliyete geçmesi gerektiğinin altını çizdi.

Açıklamada,“Görüşme sırasında, politik çözüm süreci ve Nur Sultan’daki yeni görüşme turuna yapılan hazırlıkları değerlendirildi. Taraflar, bazı ülkelerin sürece müdahale ederek bu süreci, Suriye halkının ülkenin toprak

bütünlüğünü ve bağımsızlığını koruma yönündeki çıkarlarının hayata geçirilmesi olan temel amacından saptırma çabalarına karşı mücadeledeki koordinasyonun ve görüşmelerin sürdürülmesinin önemi konusunda fikir birliğine gösterdi” ifadelerine yer verildi.

Nur Sultan’daki yeni Suriye görüşmesi, 10-11 Aralık günleri yapılacak.

data-matched-content-ui-type="image_stacked"