PÊŞMERGE BİR AİLEYİ 35 GÜNDÜR ‘REHİN’ TUTUYOR

Flaş

 PÊŞMERGE BİR AİLEYİ 35 GÜNDÜR ‘REHİN’ TUTUYOR

30.08.2019 - 18:52

Güncelleme : 30.08.2019 - 18:52

Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewler kentinde Muhsin Düzenci’yi gözaltına almak için eve baskın yapan Pêşmergeler, Düzenci’yi evde bulamayınca eşini ve 4 çocuğunu alıkoydu. 35 gündür rehin tutulan ailenin yakınları yardım istiyor. Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 13 yıl önce arandığı bir dosyadan dolayı Irak Federe Kürdistan Bölgesi’ne geçen Muhsin Düzenci burada “vatandaşlık” alarak, Muhsin Mustafa Aziz adını aldı. Çifte vatandaşlık haklarıyla ailesini de yanına alan Düzenci, burada yaşamaya başladı. Bilinmeyen bir sebepten dolayı Pêşmerge güçleri tarafından aranan Muhsin Düzenci’nin evine 25 Temmuz günü baskın düzenledi.

35 GÜNDÜR GÖZALTINDALAR 

Evde yapılan aramada, Muhsin Düzenci’yi bulamayan asayiş güçleri aramanın ardından bütün aile fertlerini Düzenci gelinceye kadar alıkoydu. Anne Hemi Düzenci (Xemê Nadirî), çocukları 20 yaşındaki Nurcan (Mihriban Muhsin Düzenci), 19 yaşındaki Nurullah (Nurullah Muhsin Mustafa), 17 yaşındaki Zeynep (Zeynep Muhsin Mustafa) ve 4 yaşındaki Muhammet (Muhammet Muhsin Mustafa) 35 gündür Hewler’de (Erbil) bulunan Bedava Asayiş Komutanlığı’nda tutuluyor.

AİLE REHİN TUTULUYOR

Konuya dair bilgi veren Muhsin Düzenci’nin kuzeni Bayram Düzenci, şunları söyledi: “Kuzenim 13 yıl önce Erbil’e göç etti. Ardından ailesini de yanına aldı. Orada ne olduğunu bilmediğimiz bir gerekçeyle evine baskın yapıldığında kuzenim evde olmayınca Pêşmergeler eşini ve 4 çocuğunu gözaltına aldı. Yeğenlerimden en küçüğü Muhammet 4 yaşında. Aileden günlerdir haber alamıyoruz. Geçtiğimiz günlerde annesi Gülüzar Düzenci onlarla görüşmek için Badeva’ya gitti, ama maalesef görüştürülmedi. Oradaki yetkililer Muhsin gelinceye kadar aileyi tutacaklarını belirtiyor. Dünyanın neresinde böyle bir adalet var. Muhsin’in neden arandığını ya da ne yaptığını bilmiyoruz. Ama ne yaparsa yapsın, onun yerine eşi ve çocuklarını neden alıyorlar? Onların ne suçu var, neden rehin tutuluyorlar? Yetkililerden bu konuyla ilgilenmelerini ve rehin tutulanların bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.”