O Cihatçı Örgütten Türkiye’ye Destek: Fırat’ın Doğusu’na Operasyonu Destekliyoruz

Devamını Oku

 O Cihatçı Örgütten Türkiye’ye Destek: Fırat’ın Doğusu’na Operasyonu Destekliyoruz

15.01.2019 - 17:13

Güncelleme : 15.01.2019 - 17:13

Heyet Tahrir Şam (HTŞ) lideri Ebu Muhammed Golani dün yaptığı bir söyleşide Türkiye’nin Fırat’ın doğusunu kontrol etme amacını desteklediğini söyledi. Amjad haber ajansına verdiği söyleşide Kurdistan İşçi Partisi’ni (PKK) “devrimin düşmanı” olarak tanımlayan HTŞ lideri Golani Fırat’ın Doğusu’nun Halk Savunma Güçleri’nden (YPG) kurtarılmasını desteklediğini ifade etti. HTŞ liderinin, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirebileceği

olası bir operasyona destek vermesi böylesi bir operasyona katılacağı anlamına gelmiyor Dünyanın önde gelen güçlerinin tamamı tarafından terörist bir örgüt olarak kabul edilen HTŞ’nin böylesi bir operasyona direk olarak katılmasını, “terör ile mücadele ediyorum” söylemiyle uluslararası arenada YPG’ye karşı mücadelesine meşru zemin arayışındaki Ankara’nın kabul etmesi beklenmiyor. HTŞ lideri, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik yapacağı bir müdahaleden rahatsız olmayacakları ve bu müdahalenin karşısında yer almayacakları konusundaki görüşünü net olarak ifade etti.

Bu açıklama bir yandan Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde bulunmak ve Ankara’nın düşmanlığından kaçınmayı diğer yandan ise Türkiye’den HTŞ bünyesinde bulunan örgüt üyelerini yatıştırmayı da hedefliyor. Geçtiğimiz Perşembe günü, HTŞ Türkiye destekli örgütleri zorlayarak Idlib bölgesindeki kontrolünü kabul ettirmişti. Bazı kaynaklar Türkiye’nin cihatçı örgütleri HTŞ ile anlaşmaya ikna ettiğini iddia etmişlerdi. Colani’nin açıklaması diplomatik bir içerik barındırıyor. Yüzde yüz destek içermeyen bu açıklama İdlib’teki Türkiye destekli örgütlere hakimiyetini kabul ettiren HTŞ’nin, tüm konsantrasyonunu YPG ve Fırat’ın Doğusuna veren ve desteklediği örgütleri de bu yöne odaklamaya çalışan Türkiye ile yüzleşmek istememe ihtiyacını barındırıyor. HTŞ lideri bir anlamda Ankara’ya “siz bize dokunmayın, biz de Suriye’deki çıkarlarınızın karşısında durmayalım” mesajını iletmeye çalışıyor.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.