MSD Eş Başkanı: özerk yönetim kalıyor

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OL

...

 MSD Eş Başkanı: özerk yönetim kalıyor

31.08.2019 - 23:43

Güncelleme : 31.08.2019 - 23:44

Suriye Demokratik Meclisi(MSD) Eş Başkanı Emîne Omer güvenlikli bölge oluşması halinde Rojava’daki özerk yönetiminde herhangi bir değişimin olmayacağını söyledi.VOA’ya konuşan  MSDê Emîne Omer ABD ile Türkiye’nün kuzey Suriye’de ‘güvenli bölge’ konusunda anlaşmasının güvenlik mekanizması kurulması açısından olumlu bulduklarını dile getirdi.Emîne Omer “Bu anlaşma sayesinde Türkiye’nin tehditleri durdurulacak,diyaloğun yolu açılacak. Bizim için en önemli nokta Rojava özerk yönetiminda bir değişikliğin olmamasıdır” dedi.

Herwiha Omer güvenlik ortak merkezinin kurulmasının ‘güvenli bölge’nin ilk adımı olduğunu ve ABD, Türkiye ve HSD güçleri arasındaki anlaşma ile bunun sağlandığını sözlerine ekledi.  Suriye rejimi ile Rojava özerk yönetimi arasındaki ilişkilerin geleceğine ilişkin ise MSD Eş Başkanı, “Rejim ile askeri ve güvenlik konularında işbirliğimiz sürüyor. Ancak rejim siyasi bir çözüme henüz hazır değil” ifadelerini kullandı.

‘Rejimin beklentisi Türkiye’nin bize saldırması’

Omer sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Rejimin beklentisi Türkiye’nin Rojava’ya saldırması ve bizim zayıf düşürülerek rejimin tüm şartlarına teslim olmaya mecbur kalmamızdır. Biz bunu kabul edemeyiz.”

Suriye Demokratik Meclisi(MSD)  tüm siyasi ve askeri oluşumların üst karar oganı rolü oynuyor. HSD ve Rojava-Kuzey Suriye özerk yönetiminin çatı örgütü görevini görüyorEfrin dışında Rojava ve Suriye topraklarının %30’u MSD’ye bağı askeri ve siyasi güçlerin kontrolünde bulunuyor.