MAK Danışmanlık’tan yeni anket: Cumhur İttifakı’nın toplam oyu

MAK Danışmanlık'tan yeni anket: Cumhur İttifakı'nın toplam oyu

 MAK Danışmanlık’tan yeni anket: Cumhur İttifakı’nın toplam oyu

26.09.2020 - 15:45

Güncelleme : 26.09.2020 - 15:45

MAK Danışmanlık Eylül ayı son anketini açıkladı. Buna göre AK Parti’deki düşüş sürerken İttifaklar arasında Millet İttifakı’nın önde olduğu gözüküyor. “Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı bloklarına bakış açınız hangisi olur?” şeklindeki soruya ise yüzde 45 oranında Millet İttifakı tercih edilirken Cumhur İttifakı yüzde 42’de kaldı.

MAK Danışmanlık tarafından yapılan Eylül ayında yapılan seçim anketinde, 24 Haziran 2018 seçimlerine katılanlara yeni bir seçimde aynı partiye oy verip vermeyecekleri soruldu. Yanıtların araştırmaya katılanların yüzde 81’ini kapsadığı belirtilirken, soru yalnızca 24 Haziran seçimlerinde sandığa gidip oy veren katılımcılara soruldu.

CUMHUR İTTİFAKI YÜZDE 42’DE KALDI

“Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı bloklarına bakış açınız hangisi olur?” şeklindeki soruya ise yüzde 45 oranında Millet İttifakı tercih edilirken Cumhur İttifakı yüzde 42’de kaldı. Yeni bir ittifak isteyenlerin oranı yüzde 8 kararsızlar ise yüzde 5 olarak gözüktü.

‘OY TERCİHİNİZ DEĞİŞECEK Mİ?’

“Yarın genel bir seçim olsa 24 Haziran seçimlerinde oy verdiğiniz partiye göre oy tercihiniz değişecek mi?” sorusunun yöneltildiği katılımcıların yanıtları şöyle:

– ”Evet, 24 Haziran’da oy verdiğim siyasi partiden farklı bir siyasi partiye oy vereceğim” diyenlerin oranı yüzde 19

– ”Hayır, 24 Haziran 2018’de oy verdiğim aynı partiye oy vereceğim” diyenlerin oranı yüzde yüzde 64

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.