Kürt siyasetçi ve eski vekil gözaltına alındı

...

 Kürt siyasetçi ve eski vekil gözaltına alındı

13.02.2020 - 13:58

Güncelleme : 13.02.2020 - 13:58

Halkın Emek Partisi (HEP) eski milletvekili Mahmut Alınak, Kars’taki evinde gözaltına alındı. 68 yaşındaki Mahmut Alınak, Kars Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile gözaltına alındı. “Terör örgütü üyeliği” iddiasıyla gözaltına alınan Alınak’ın Kars’taki evinde polis arama yaptı.

Alınak’ın evinde polis aramasının yapıldığı ve gözaltına alındığı sırada Alınak polislere tepki gösterirken, ailesine “Hadi hoşça kalın” diye seslendi. Görüntülerde, evdeki arama tutanağının imzalandığı sırada ise polisin, “21 tane kitap bulduk sizin evinizde” sözleri duyuluyor.

Mahmut Alınak’ın ailesinden açıklama Mahmut Alınak’ın ailesinden de konuyla ilgili “Mahmut Alınak 68 yaşında 10. kez cezaevinde!” başlıklı bir açıklama yapıldı.“Mahmut Alınak en son 2020’nin Ocak ayında işsizliğe, pahalılığa ve AKP iktidarının baskıcı tutumuna karşı tek kişilik sessiz protesto eylemi gerçekleştirmişti” denilen açıklamada, Alınak’ın şu sözlerine yer verildi:

“Halka gözdağı vermek için böyle bir operasyon başlatıldı. 10. Kez cezaevine giriyorum. Bu şartlarda cezaevine girmemek bir aydına yakışmayacak bir şeydir. Ben demokrasi nöbeti tutmak için cezaevine giriyorum. Hoşçakalın.”

Alınak’ın, 2017 yılında yayımlanan Mehmet Tunç ve Bêkes adlı kitabı da geçtiğimiz günlerde yasaklanarak toplatılmıştı.