Koronavirüsten hayatını kaybetti ve dünya’da bir ilk oldu

Flaş

 Koronavirüsten hayatını kaybetti ve dünya’da bir ilk oldu

14.10.2020 - 0:15

Güncelleme : 14.10.2020 - 0:15

Araştırmacılar, Hollanda’da yaşayan yaşlı bir kadının ikinci kere Covid-19’a yakalanıp hayatını kaybettiğini bildirdi. Böylece, dünyada ilk kez koronavirüse yeniden yakalanıp ölen bir insan oldu. Şimdiye dek yaygın görüş hastalığın ikinci seferde daha kolay atlatılacağı yönündeydi. Oxford University Press dergisinde yayınlanan bilimsel makaleye göre, Hollanda’da Covid-19’a ikinci kez yakalanan 89 yaşındaki kadın hayatını kaybetti. Kadın, nadir görülen bir akyuvar kanseri türü olan Waldenström Makroglobülinemisine sahipti.

ANTİKOR TESTLERİ 4. VE 6. GÜNDE NEGATİFTİ

Araştırmacılar kadının senenin başında ateş ve öksürük şikayetiyle hastanenin acil servisine geldiğini, yapılan Koronavirüs testinin pozitif çıktığını, sonrasında hastanede 5 gün boyunca yattığını, ardından da sürekli yorgunluk dışında semptomlarının azaldığını belirtti. Bundan yaklaşık 2 ay sonra, yeni bir kemoterapi seansına başlamasının sadece iki gün ardından, artan ateş, öksürük ve nefes darlığı nedeniyle kadın yeniden hastaneye yatırıldı. Koronavirüs testi tekrar pozitif çıkan hastanın antikor testleri ise 4. ve 6. günlerde negatifti.

Sputnik’in aktardığı habere göre; 8. günde hastanın durumunun iyice kötüleştiğini paylaşan araştırmacılar, 2 hafta sonra hastayı kaybettiklerini açıkladı. Araştırma ekibi, her iki enfeksiyondan da test örneklerine ulaştı ve bunlar sayesinde ilk ve ikinci enfeksiyona neden olan virüslerin genetik yapılarının, aynı virüsün mutasyon geçirmesiyle açıklanamayacak kadar farklı olduğu sonucuna vardı. Bu, kadının koronavirüse ikinci kez yakalandığı bulgusunu destekliyor.

İKİNCİ KEZ İYİLEŞEN İNSAN SAYISI 23

Bugüne kadar kaydedilmiş ikinci enfeksiyon vaka sayısı 23, ancak vakalardaki tüm hastalar iyileşti. İkinci enfeksiyon üzerine yapılan araştırmalar kısıtlı. Zira Kovid-19’a neden virüs olan SARS-CoV-2’yi taşıyan kişiler hastalık belirtileri göstermeden birkaç ay boyunca testlerde pozitif çıkabilirler. Ancak araştırmacılar virüsün genetik yapısının farklı olup olmadığını doğrulamak için her iki enfeksiyondan da örneklere ihtiyaç duyuyor.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.