KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçiminden ilk sonuçlar!

...

 KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçiminden ilk sonuçlar!

11.10.2020 - 19:52

Güncelleme : 11.10.2020 - 19:52

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde açıklanan ilk verilere göre, Ulusal Birlik Partisi Başkanı (UBP) ve Başbakan Ersin Tatar yarışı önde götürüyor.KKTC’deki Bayrak Radyo Televizyonu tarafından paylaşılan verilere göre, saat 18.00’de oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından başlayan sayım devam ediyor.

ERSİN TATAR YÜZDE 33 OYLA ÖNDE GİDİYOR

KKTC bugün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 738 sandığın 317’si sayıldı. Başbakan Ersin Tatar’ın seçimi önde götürdüğü öğrenildi.Yüksek Seçim Kurulu’nun verdiği sonuçlara göre Başbakan Ersin Tatar yüzde 33,23 oy, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da yüzde 29,21 oy aldı.KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçiminde 7’si bağımsız 11 aday yarışıyor.

Seçimde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar’ın yanı sıra Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın yanı sıra bağımsız aday olarak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve Demokrat Parti (DP) Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş katılıyor.

Diğer yandan Alpan Uz, Mustafa Ulaş, Ahmet Boran ve Arif Salih Kırdağ bağımsız olarak, Fuat Çiner ise Milliyetçi Demokrasi Partisi’nin adayı olarak yarışta yer alıyor. Bugünkü seçim, KKTC’de bugüne kadar en çok adayın katıldığı cumhurbaşkanlığı seçimi olarak tarihe geçti.Kıbrıs Türk halkı, 1974’ten bu yana 10’uncu kez cumhurbaşkanını seçmek üzere sandığa gitti.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.