Kırmızı soğanlarda virüs çıktı… Vaka sayısı 500’ü geçti

Kırmızı soğanlarda virüs çıktı... Vaka sayısı 500'ü geçti

 Kırmızı soğanlarda virüs çıktı… Vaka sayısı 500’ü geçti

16.09.2020 - 13:47

Güncelleme : 16.09.2020 - 13:47

Kanada’da ABD’den ithal edilen kırmızı soğanlarla bağlantılı olarak 49 yeni salmonella vakası ortaya çıksın. Menşei ABD olan çok sayıda kırmızı soğan geri gönderilirken, toplam vaka sayısı 506’ya ulaştı.

Kanada Halk Sağlığı Dairesi, Amerika Birleşik Devletleri’nden ithal edilen kırmızı soğanlarla bağlantılı salmonella salgını nedeniyle 49 Kanadalının daha hastalandığını, 14 Eylül itibariyle güncel vaka sayısının toplam 506’ya ulaştığını açıkladı. Menşei ABD olan çok sayıda kırmızı soğan geri gönderildi. Kanadalılar, özellikle Thomson International Inc’den ithal edilen ve nereden geldiği belli olmayan kırmızı soğanların tüketiminden kaçınılması gerektiği konusunda uyarılıyor.

Şu ana kadar Kanada’ya ait kırmızı soğanda herhangi bir hastalık tespit edilmemesi nedeniyle uzmanlar, yerli ürünlerin gönül rahatlığıyla tüketilebileceğini söylüyor.

HASTALIĞA YAKALANANLARIN YÜZDE 56’SI KADINLAR

Salmonella’dan 5 yaş altı çocukların, hamilelerin, yaşlıların ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerin etkilenme oranı daha yüksek olurken, hastalığa yakalananların yüzde 56’sını ise kadınlar oluşturuyor. Ölümcül bakteriyel hastalık olarak bilinen salmonella, ishal, ateşlenme, karın ağrısı, kusma, baş dönmesi ve diğer semptomlar gösteriyor ve 6 saat ile 6 gün arasında ortaya çıkıyor, bazı insanlarda ise semptom göstermiyor.

Enfeksiyona yakalananların tedavisi 2 ile 4 hafta arasında değişiyor. Öte yandan Salmonella bakterisi başta, tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine yol açabilen ve bağırsak sistemini etkileyen yaygın bir bakteri.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.