Ana sayfa Genel Güncel Karayılan: Niçin başlamıyorlar anlamıyorum

Karayılan: Niçin başlamıyorlar anlamıyorum

709
0

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Avrupa’daki PKK çevrelerini açlık grevine başlamamakla eleştirerek, “Onlar da 300-400 kişi ile eyleme başlayabilirler. Niçin başlamadıklarına anlam veremiyorum” dedi. Karayılan, PKK’ye yakın bir radyo kanalına verdiği röportajda, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, PKK lideri Abdullah Öcalan için başlattığı açlık greviyle ilgili eleştirilerde bulundu Avrupa’daki PKK taraftarlarını eleştiren Karayılan, “Açıkça belirtmek isterim ki

Avrupa’daki duruşa bir anlam veremiyorum dedi Karayılan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Onlar da 300-400 kişi ile eyleme başlayabilirler. Niçin başlamadıklarına anlam veremiyorum. Açlık grevi eylemi kritik bir evreye geldi. Artık kitleselleşmeli, katılımlar artmalı ve hiç kimse durup izlememeli. Çünkü şu anda ulaştığımız evre bize bunu emrediyor.” Karayılan açlık grevlerine ilişkin devamında, “Türkiye halklarına da iyi anlatılamadı. Bu nedenle tepki ve destek istendiği gibi gelişmiyor. Fakat bu, Kürdistan halkı için geçerli değildir.

Tecridin ne olduğunu, nasıl bir anlam taşıdığını halkımızın iyi bildiğine inanıyorum. Tecrit, faşist bir sistem olarak Kürdistan üzerinde nasıl bir zulüm yürütüyor, bu tecridin kalkması beraberinde neler getirir konusu halkımız tarafından iyi bilinmeli, sahip çıkılmalı ve daha fazla eylem gelişmeli” ifadelerini kullandı.