Ana sayfa Genel Güncel Kalın: Müdahale etmeseydik YPG devlet kurmuştu

Kalın: Müdahale etmeseydik YPG devlet kurmuştu

318
0

Türkiye Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, “PKK’nın bugün nefes alabildiği tek yer Suriye’nin kuzeydoğusu” dedi Washington’da Türkiye ve Amerika’dan siyasetçiler ve iş insanlarını bir araya getiren Türk-Amerikan Konseyi (ATC) tarafından bugün bir konferans düzenlendiKonferansta konuşan Kalın, “Rusya ile diyaloğumuz üçüncü bir ülkeyi hedeflemiyor Biz NATO üyesiyiz ABD ile stratejik ortaklığımıza değer veriyoruz Türkiyenin F- 35 programından çıkarılması Türkiye için bir cezalandırma olmaz, programa zarar verir” ifadelerini kullandı

rojava’da YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) verilen desteğe değinen Kalın, “YPG’ye IŞİD ile mücadele adına sağlanan her destek PKK’ya verilen destektir. PKK’nın bugün nefes alabildiği tek yer Suriye’nin kuzeydoğusu. Bizim müdahalemiz olmasaydı YPG o bölgeyi muhtemelen PKK devletine çevirmişti” şeklinde konuştu.Aylar önce üzerinde mutabık kalınan Menbiç yol haritası yavaş ilerliyor” diyen Kalın, “Amerika’nın Türkiye’yi müttefik ve dost olarak kaybetme lüksü yok” ifadelerine yer verdi.Kalın konuşmasında şöyle dedi:Başkan Trump Türkiye ile ticaret hacminin 75 milyar dolara çıkarılması hedefini koydu. Güzel. Ancak iki müttefik arasında tehditkar mesajlar varken bunu nasıl yapacaksınız?
FETÖ, Türkiye’de darbe girişiminde bulundu, bütün kaynaklarını Türk-Amerikan ilişkilerini zehirlemek için kullanıyor. Şu sıralar Türkiye dostu olmak zor dediniz. Amerika’da Türkiye dostları var ve bunlar seslerini daha çok yükseltmeli.”

Bir Cevap Yazın