İşte 31 Mart seçimlerinde en yakın tahminde bulunan REMRES’ten son 23 Haziran anketi!

23 Haziran’da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkalığı seçimine ilişkin anket sonuçları yayınlanmaya devam ediyor. 31 Mart yerel seçimleri sonuçlarında en yakın tahminde bulunan anket şirketleri arasında yer alan REMRES, son verilerini paylaşarak, İmamoğlu’nun oy oranını yüzde 51.14, Yıldırım’ın ise 48.53. olduğunu duyurdu. Mezopotamya Ajansı’ndan Deniz Nazlım’a konuşan REMRES’in müdürü Emre Şişmanlar, İstanbul’daki seçim atmosferindeki değişime […]

 İşte 31 Mart seçimlerinde en yakın tahminde bulunan REMRES’ten son 23 Haziran anketi!

18.06.2019 - 23:00

Güncelleme : 19.06.2019 - 1:22

23 Haziran’da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkalığı seçimine ilişkin anket sonuçları yayınlanmaya devam ediyor. 31 Mart yerel seçimleri sonuçlarında en yakın tahminde bulunan anket şirketleri arasında yer alan REMRES, son verilerini paylaşarak, İmamoğlu’nun oy oranını yüzde 51.14, Yıldırım’ın ise 48.53. olduğunu duyurdu.

Mezopotamya Ajansı’ndan Deniz Nazlım’a konuşan REMRES’in müdürü Emre Şişmanlar, İstanbul’daki seçim atmosferindeki değişime işaret ederek, AKP’nin CHP’ye benzer bir kampanya yürüttüğünü dile getirdi.

“Artık beka, terörden bahsedilmiyor. Gönül belediyeciliği gibi soyut kavramlar üzerinden konuşulmuyor. Tamamıyla artık AKP cenahı da indirimlerden, ekonomiden, istihdamdan bahsediyor. CHP’nin 31 Mart öncesi stratejisine dönmüş durumda. Binali Yıldırım, sokaklara zaten çok çıkmıyordu. Mesela şu anda sürekli sokaklarda görüyoruz, genç çocukları yanına alıp ‘bunlar benim kankalarım’ diyor. İmamoğlu’nun kampanyası ister istemez Yıldırım’ı etkilemiş durumda.”

“AKP seçmeninin katılımı düşecek”

Değişen bu atmosferin ardından oy farkının yüzde 3’e yakın olduğunu belirten Şişmanlar’a göre 23 Haziran’da ‘AKP seçmeninin katılımı düşecek.’

Şişmanlar, şunları söyledi:

“Türkiye’de seçmen kitlesi büyük ölçü de kutuplaşmış durumda. Açık oturum sonrası sosyal medyaya baktığımızda bir tane bile kendi adayını eleştiren yok. Fark şundan kaynaklanacak; katılım biraz daha düşebilir. Özellikle AKP açısından katılımın düşmesi bekleniyor. Çünkü muhalefet o konuda da çok konsantre durumda.”

“Kürt seçmende değişiklik yok”

Kürt seçmenin tavrı konusunda saha çalışmalarında bir değişiklik görmediklerini de ifade eden Şişmanlar, “Kürt seçmen Türkiye’de en etkili şekilde örgütlü halde bulunan seçmen grubu. Ve HDP cenahından her hangi bir aksi yönde bir açıklama gelmedikçe çok bir değişiklik yaşayacaklarını sanmıyorum” diye belirtti.

Şişmanlar, daha önce AKP’ye oy vermiş olan muhafazakâr-Kürt seçmenin sandığa gitme konusunda çekinceli olduğunu belirterek, “Eğer gitse AKP’ye verecek olan Kürt seçmenin bu seçimde de sandığa gitmesini gerektirecek hiçbir şey yok” dedi ve ekledi:

Loading...
YORUMLAR
Bir Yorum Yapın