Irkçı SIAN örgütünün yöneticisi ölü bulundu

Flaş

 Irkçı SIAN örgütünün yöneticisi ölü bulundu

05.10.2020 - 16:53

Güncelleme : 05.10.2020 - 16:54

Norveç’in Kristiansand kentinde 3 Ekim Cumartesi günü bir erkeğin ölü bulunmasının ardından polis cinayet soruşturması başlattı. Bir apartman dairesinde komşusu tarafından ölü bulunan 48 yaşındaki bu kişinin, SIAN (Norveç’in İslamlaştırılmasını Durdur) adlı ırkçı örgütün kilit isimlerinden biri olduğu açıklandı.

Polis avukatı Henrik Bjugan Hegdahl, düzenlediği basın toplantısında, olayı cinayet şüphesiyle araştırdıklarını söyledi.

Hegdahl, basın açıklamasına, Ulusal Organize ve Diğer Ağır Suçlarla Mücadele Birimi olan Kripos ile birlikte çalıştıklarını ancak şimdiye kadar bu konuda henüz kimsenin gözaltına alınmadığını söyledi.

Polis, ölü bulunan kişinin otopsisi yapılıncaya kadar kimliği hakkında bilgi açıklayamayacaklarını söylerken, bazı yerel gazeteler ve SIAN taraftarlarının sosyal medya paylaşımlarında maktülün SIAN’nın merkezi yöneticilerinden Dan Eivind Lid olduğu belirtildi.VG gazetesi de ölen kişinin SIAN kilit figürlerinden biri olduğunu yazdı.

Norveç’te SIAN adlı ırkçı grup, son dönemlerde özellikle göçmen kökenlilerin yoğun yaşadığı semtlerde “İfade özgürlüğü” adı altında polis tarafından korunarak provakasyon gösterileri düzenliyordu. SIAN, eylemlerinde Kur’an yakma, yırtma veya yere atıp ayakla basma gibi provakasyonlara başvurmuştu.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.