Irak ordusu, ve TSK arasında operasyon gerginliği

Flaş

 Irak ordusu, ve TSK arasında operasyon gerginliği

17.06.2020 - 18:59

Güncelleme : 17.06.2020 - 19:04

Türkiye’nin Mahmur, Şengal ve Kandil’e yönelik hava saldırıları devam ederken, MSB’den Heftanin’e asker kaydırıldığı açıklaması geldi. Irak Ordu Sözcüsü Emid Yehya Resul ise, Türkiye’nin saldırılarına karşı “Savunma Kalkanı Sistemi”ni devreye sokmak için çalışmalara başladıklarını duyurdu. 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Mahmur Kampı, Şengal ve Kandil’deki kimi alanlara dönük başlatılan hava saldırıları devam ediyor. Bölgeden yayın yapan ROJnews, Hewlêr kırsalındaki Bradost alanının bir kez daha bombardımana tutulduğunu duyurdu. Ajans, bombardımana dair görüntülerde yayımladı. Yapılan bombardıman sonucu bölgede yaşayan yurttaşlara ait bahçelerde yangın çıktığı belirtilen haberde yine bölgedeki Xelîfan, Sîrwan ve Elekan köylerinin de ateş altına alındığı kaydedildi.

TSK, Heftanin bölgesindeki birçok alana da savaş uçaklarıyla hava saldırısı düzenlendi. Milli Savunma Bakanlığı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Heftanin’e “Pençe-Kaplan” operasyonu başlatıldığını duyurdu. Açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Halkımızın ve hudutlarımızın güvenliğini tehdit eden PKK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirmek maksadıyla; Hava Kuvvetleri, ateş destek vasıtaları, ATAK Helikopterleri, İHA ve SİHA’larla desteklenen Komandolarımız, hava hücum harekâtıyla bölgeye intikal etmişlerdir.”  

Irak Ordusu Sözcüsü Emid Yehya Resul ise, TSK’nin hava saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Resul, Türkiye’ye ait 18 savaş uçağının Irak sınırlarını geçerek, Şergat ilçesine kadar geldiğini ve bu durumun bir daha tekrarlanmamasını istedi. 

Irak’ın egemenliğinin ihlal edildiğini söyleyen Resul, saldırıların engellenmesi için “Savunma Kalkanı Sistemi”ni devreye koymak için çalışmalara başladıklarını da duyurdu. Resul, “Türkiye’nin 18 savaş uçağı sınırlarımızı ihlal ederek Şergat ilçesine kadar geldi. Türkiye bu tarz saldırılarından vazgeçmeli ve tekrarlamamalıdır” dedi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.