Ana sayfa Genel Güncel İngiliz komutandan Minbic yorumu

İngiliz komutandan Minbic yorumu

156
0

ABD öncülüğündeki DAİŞ karşıtı koalisyonda görevli İngiliz Tümgeneral Christopher Ghika Türkiye ile ABD’nin Minbic’de yürüttüğü ortak devriyeler ve Türkiye’nin YPG mevzilerini bombalamasına ilişkin Orada halen gergin bir durum var Gerginliği azaltmak tüm tarafların menfaatinedir dedi Tümgeneral Ghika ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) video konferans yöntemi ile Suriye ve Irak’ta DAİŞ ile mücadele kapsamında

yürütülen operasyonlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu Türkiye ile ABD kuvvetlerinin Minbic’de ikinci ortak devriyelerini 8 Kasım’da yaptığını belirten İngiliz komutan, “Minbic’in güvenliğini sağlamak için verdikleri destekten dolayı Türk ordusuna minnettarım. Orada DAİŞ’in tekrar ortaya çıkmasını engellemek ve mülteciler ile evlerini terk etmiş insanların gönüllü olarak evlerine dönmelerini sağlamak koalisyonun çabalarının kritik bir parçasıdır” diye konuştu Ghika, Türkiye’nin Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) ait mevzileri top atışına tutmasının ardından ABD’nin bölgede devriye gezmeye başladığının hatırlatılması üzerine, “Orada halen gergin bir durum var. Gerginliği azaltmak tüm tarafların menfaatinedir. Böylece biz de DAİŞ’in kalıcı bir şekilde yenilmesine odaklanalım” dedi.

Türkiye’nin YPG mevzilerine top atışlarının devam etmesi durumunda ABD’nin Minbic ortak devriyelerini durdurup durdurmayacağına yönelik soruya Tümgeneral Ghika, şu yanıtı verdi Minbic yol haritası iki NATO ortağı arasındaki ikili bir anlaşma. DAİŞ tehdidine karşı Minbic halkının güvenliğini sağlamak için birlikte çalışıyoruz. Bunun nasıl ilerleyeceğini tahmin etmeye çalışmak spekülasyon olur diye düşünüyorum Şu aşamada söyleyeceğim şey şu; iki ortak devriyemiz oldu ve oldukça iyi geçti. Plana sıkı bir şekilde bağlıyız. Bu, Minbic halkına güvenlik sağlıyor ve bunda ikimizin de payı vardır. Bunlar (ortak devriyeler) nihai bir durum değil. Bunun son bulacağı bir takvim yok ve Minbic halkının güvenliğini sağlama amacıyla devam eden bir süreçtir.”