İki ülke arasında çatışma: 20 asker hayatını kaybetti, 45 asker…

İki ülke arasında çatışma: 20 asker hayatını kaybetti

 İki ülke arasında çatışma: 20 asker hayatını kaybetti, 45 asker…

16.06.2020 - 23:51

Güncelleme : 16.06.2020 - 23:56

Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Ladakh bölgesinde, Hindistan ve Çin askerleri arasında çıkan çatışmada yaşamını yitiren Hint askerlerinin sayısı 20’ye yükseldi. ANI ajansının haberinde, Ladakh’daki Galwan Vadisi’nde gerilimin düşürülmeye çalışıldığı bir süreçte, Hint ve Çin güçleri arasında dün gece “şiddetli bir çarpışma” meydana geldiği ve can kayıpları olduğu bildirildi.

Son 45 yıldaki en şiddetli çatışma

Hükûmet kaynaklarına dayandırılan bilgiye göre, çatışmada aralarında 1 subayında bulunduğu 20 Hint askeri hayatını kaybetti. Bu, son 45 yılda iki ülke arasında yaşanan en şiddetli çatışma oldu.Hindistan Ordusu’ndan yapılan açıklamada, bu sabah Hint tarafından 1 subay ile 2 askerin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Açıklamada, “iki tarafın üst düzey askeri yetkilileri durumu yatıştırmak için şu an görüşüyor.” ifadesi kullanılmıştı. Sonradan hayatını kaybeden askerlerin ağır yaralananlar arasından bulunduğu belirtiliyor.

’43 Çin askeri öldü’ iddiasına açıklama yapılmadı

ANI ajansının haberinde, Çin tarafından 43’ün üzerinde askerin öldüğü veya ağır yaralandığı öne sürüldü. Çin, hayatını kaybeden askerler olup olmadığına ilişkin henüz bir açıklama yapmadı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Lician, çatışmada ölen ya da yaralanan Çin askeri olup olmadığına ilişkin bilgi vermezken,

Hindistan askerlerinin iki taraf arasında varılan uzlaşmayı ciddi biçimde ihlal ettiğini, sınırı 2 kez yasa dışı biçimde geçtiğini ve Çin personeline provokatif saldırılar düzenlediğini belirterek, bunun iki sınır gücü arasında ciddi fiziksel çatışmayla sonuçlandığını söylemişti. Ladakh bölgesi, Hindistan’ın Çin sınırında bulunuyor. (Kaynak: T24)

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.