Ana sayfa Genel Güncel Hükümetten İsrail’e sert tepki: Katliam

Hükümetten İsrail’e sert tepki: Katliam

243
0

Hükümetten yapılan açıklamalarda onlarca Filistinli’nin öldürüldüğü protestolar “katliam” olarak nitelendirildi ve İsrail kadar ABD de sorumlu tutuldu ABD’nin İsrail büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve buna karşı yapılan protestolarda İsrail askerlerinin onlarca Filistinliyi öldürmesine Türkiye’den sert teki geldi Başbakan Yardımcısı bekir Bozdağ Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ABD’nin elçiliği taşımasının kendileri için ‘yok hükmünde’ olduğunu söyledi:

“ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması, var olan huzursuzluğu, güvensizliği, istikrarsızlığı, kriz ve çatışmaları daha da artıracaktır. ABD ve İsrail ne yaparsa yapsın, hangi adımı atarsa atsın, yaptıkları ile attıkları adımlar Türkiye için yok hükmündedir. Kudüs eninde sonunda tam özgürlüğüne kavuşacaktır. ABD ve İsrail, eninde sonunda Kudüs’ü gerçek sahiplerine bırakmak mecburiyetinde kalacaklardır”

Protestolarda Filistinlilerin öldürülmesini de ‘katliam’ olarak nitelendiren Bozdağ, yaşananlardan İsrail kadar ABD’yi de sorumlu tuttu ve “Bu katliamdan İsrail hükümeti kadar ABD yönetimi de sorumludur.”

ÇAVUŞOĞLU: KATLİAMI LANETLİYORUM
Yaşananlara dışişleri bakanı Mevüd Çavuşoğlu da sert tepki gösterdi. Çavuşoğlu yaptığı açıklamada “İsraiil güçlerini ve İsrail hükümetini lanetliyorum. Burada bir katliam var. Bunun sebebi ABD’nin tüm dünyaya rağmen, ben karar aldım yaparım anlayışıyla attığı adımlar. ABD, hukuk dışı bir şekilde Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdı. Uluslararası hukukun temel ilkelerini ve tarihsel gerçekleri hiçe saydılar. Bu ABD’nin inandırıcılığı ve itibarına da zarar verdi dedi.

Dışişleri bakanı ayrıca İsrail’in saldırılarının sürmesi halinde bölgesel bir felaketin yaşanabileceğini belirtti. (HABER MERKEZİ)

Bir Cevap Yazın