HOLLANDE: BAŞARININ BAŞ AKTÖRÜ KÜRTLERDİR

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Fraçois Hollande yeni yazdığı kitabında, Kürtlerin IŞİD’e karşı başarının baş kahramanı olduğunu söyledi.François Hollanda anılarını yazdığı “Les leçons du pouvoir” (Güç dersleri) kitabında Kürtlerin IŞİD’e karşı gösterdiği başarıya değindi. Kitapta, IŞİD’e karşı başarının baş aktörünün Uluslararası Koalisyon tarafından desteklenen Kürt kahramanlar ve bölgedeki Arap müttefikler olduğunu yazdı. Ancak askeri kazanımların diplomatik yönden […]

 HOLLANDE: BAŞARININ BAŞ AKTÖRÜ KÜRTLERDİR

31.05.2019 - 14:35

Güncelleme : 31.05.2019 - 14:35

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Fraçois Hollande yeni yazdığı kitabında, Kürtlerin IŞİD’e karşı başarının baş kahramanı olduğunu söyledi.François Hollanda anılarını yazdığı “Les leçons du pouvoir” (Güç dersleri) kitabında Kürtlerin IŞİD’e karşı gösterdiği başarıya değindi. Kitapta, IŞİD’e karşı başarının baş aktörünün Uluslararası Koalisyon tarafından desteklenen Kürt kahramanlar ve bölgedeki Arap müttefikler olduğunu yazdı. Ancak askeri kazanımların diplomatik yönden karşılığı olmadığı için Batılı ülkeleri eleştiriyor. Bunun da Rusya’ya yaradığını ve bundan kazanım elde ettiğini ifade etti.

Kürt meselesine en çok önem veren ve Kürt siyasi liderlerle güçlü ilişkiler kuran François Hollande, Suriye meselesine ilişkin Türkiye ile anlaştığı için Rusya’ya sert eleştiriler yöneltiyor. Hollande, Rusya’nın Türkiye’nin IŞİD’e karşı başarı elde kahraman Kürtleri sınırlandırmasına imkan tanıdığı ve göz yumduğunu belirtti.

Hollande, görev süresi boyunca 12 Eylül 2014 ve 2 Aralık 2017’de Kürdistan Bölgesi’ni iki kez ziyaret eden tek lider.

Elyese Sarayını bıraktıktan sonra da “Şifa Gerdi” ödül törenine katılmak için üçüncü kez 25 Şubat 2019’da Erbil’i ziyaret etti. Cumhurbaşkanlığı Elyese Sarayında Kürdistan Bölgesi eski Başkanı Mesud Barzani’yi 10 Şubat 2015 ve 7 Eylül 2016’da iki kez ağırladı. 8 Şubat 2015’te de Rojava heyetini ağırladı.

Hollande, anılarını yazdığı kitapta, Türkiye’nin Suriye meselesine müdahil olmasına ve Kürtlere saldırma isteğine açıkça karşı çıkarak, “Türkiye Başkanının Suriye’ye girme çabalaları ve Kürtlere saldırmasına karşı sessiz kalamam. Onlar IŞİD’e karşı savaşta ortaklarımızdı” dedi.

Düşüncelerini neden açık yazdığına ilişkin olarak Hollande, “Çünkü özgürüm. Görevde olduğunuz zaman diplomasiyi esas alıyorsunuz ve saygı göstermeniz gerekiyor. Ondan kurtuldum ve açıkça konuşabilirim” ifadelerini kullandı.

Başkan Hollande, Kürt liderlerle yaptığı görüşmelerin hepsinde, Kürtlerin yaşadığı ülkelerde haklarını alabilmesi için meşru Kürt davasına desteğini açıkça dile getirdi. Cumhurbaşkanlığı döneminde Ankara ile ilişkileri hiçbir zaman ciddi bir ilerleme sağlamadı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir keresinde Hollande’den Türkiye karşıtlığı yapan Fransa’daki Kürt eylemciler ile ilişkileri konusunda açıklama yapmasını istemişti.

Erdoğan, Kürt siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in 2013’ün Aralık ayında Paris’te öldürülmesinin ardından açıklama yapmıştı.

Holland, adını anmadan kurbanlardan birisi ile devamlı bir şekilde toplantı yaptığını söylemişti. Hollande’nin bahsettiği kişinin PKK’nin kurucularından Sakine Cansız olduğu iddia edilmişti.

Hollande’ye yönelik sözlerinin ardından Erdoğan, İstanbul’da Hollande’den “terör örgütü üyeleri” ile neden toplantı yaptığı konusunu açıklamasını istemişti.

Erdoğan, Hollande “Avrupa’nın terör örgütü olarak kabul ettiği bir örgütün üyeleriyle nasıl açık bir şekilde toplantı ve görüşme yapabilirsiniz… Bu nasıl bir siyaset?” demişti.

Anılarını çok açık bir şekilde yazan Hollande, “Les leçons du pouvoir” (Güç dersleri) ile 9’uncu kitabını çıkardı. Elyese Sarayı’na çıktığı ilk gün farklı bir lider olacağına karar veren Hollande gibi bir lider bunu yapabilirdi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.