Ana sayfa Genel Güncel HDP’li Taşçıer’den Barzani’ye sert eleştiri

HDP’li Taşçıer’den Barzani’ye sert eleştiri

317
0

Gündem News: Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin açıklamalarına tepki gösteren HDP Milletvekili İmam Taşçıer, sorunun Kürtler arasında birliğin kurulmamış olmasından kaynaklandığını söyledi HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Irak Kürdistanı Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani nin “Kandil operasyonu”na destek açıklamasına tepki göstererek, “Ulusal birlik olsaydı, hiç bir Kürt partisi diktatörlerden medet ummazdı” dedi.

‘KÜRTLER AÇISINDAN ACI BİR DURUM’
Kürt ulusal birliği çalışmaları kapsamında uzun süredir Irak Kürdistan Bölgesi’nde temaslarda bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, MKezopotamya Ajansı’na konuştu. Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani’nin açıklamalarına tepki gösteren Taşçıer, Kürdistan Bölgesi’nde siyasi partilerin parçalı olduğuna dikkat çekerek Barzani’nin tutumunun Kürtler açısından acı bir durum olduğunu söyledi. Kürdistan Bölgesi’nin 26 yıldır bağımsız devlet statüsünde olduğunu hatırlatan Taşçıer, bölgede bulunan siyasi partiler arasında diyalog olmadığını vurguladı.

‘GERİ BİR DÜZEY’
Kerkük’e yönelik saldırının ardından bölgenin siyasi aktörlerinin birlik içerisinde olması gerektiğini ancak bunun sağlanmadığını dile getiren Taçşıer, şöyle devam etti: Eğer Kürtler kendi aralarında birliklerini sağlamış olsalardı, Ulusal Birlik Kongresi’ni gerçekleştirmiş olsalardı, hiç bir Kürt partisi veya kuruluş, başka bir ülkenin diktatörlerinden medet ummazdı. Bu nedenle Kürtlerin mutlaka birliklerini sağlaması gerekiyor. Bu sağlanırsa, bu tür tercihlerle karşı karşıya kalmazlar. Ancak bu geri bir düzeydir.

‘TARİH BOYUNCA YAŞANDI’
Türkiye ile ilişkileri iyi tutmak adına yaşananları görmezden gelmenin, Kürtler arası birliği güçlendirmek için gereken özeni göstermemenin nelere mal olduğunun bugün daha iyi göründüğünü ifade eden Taşçıer, “Bu durumlar tarih boyunca yaşandı ancak Kürtlere bir şey kazandırmadı. Parti devleti şeklinde bir idare var. Güney Kürdistan Kürtleri bir araya gelseydi, KDP tek başına bunu yapamazdı” diye konuştu.

Sosyal Ağda Paylaş

Bir Cevap Yazın