HDP’li Belediye’ye atanan Kayyım görevden alındı: AKP’liler de kurban kesti

HDP'li Belediye'ye atanan Kayyım görevden alındı: AKP'liler de kurban kesti

 HDP’li Belediye’ye atanan Kayyım görevden alındı: AKP’liler de kurban kesti

17.06.2020 - 19:39

Güncelleme : 17.06.2020 - 19:46

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Yaman, otel ve yemek parasına ilişkin belediyeye kesilen faturalarıyla gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle merkeze çekilen Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Mustafa Yaman, kenti sessiz sedasız terk etti.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Vali Mustafa Yaman’ın önceki kayyım döneminde, maksimum 400 kişinin konaklayabileceği bir otelde aynı gece bin 271 kişi için ödeme yapıldığı ortaya çıkmıştı. Yaman, otel ve yemek parasına ilişkin belediyeye kesilen faturalarıyla gündeme gelmişti.

Belediyeye kesilen faturaya göre 16 Ekim 2018 tarihinde otelde 721 kişi ağırlanmış. Söz konusu her bir kişi için otele 157,41 TL oda ücreti, porsiyonu 63,56 TL karşılığında 936 porsiyon yemek ücreti ödendi. Sadece bu fatura için otele yapılan ödeme KDV ile birlikte 192 bin 770.75 TL’yi bulmuştu.

Yine aynı tarihte kesilen 721367 numaralı faturaya göre ise, otelde 550 kişi konaklamıştı. Kişi başı yine 157,41 TL konaklama ücreti, porsiyonu 63,56 TL’den sayılan 850 porsiyon yemek bedeli otele ödenmiş; kesilen faturanın toplam değeri ise, KDV ile birlikte toplam 157 bin 252.2 TL olmuştu. Böylelikle, aynı tarihte kesilen iki faturaya göre toplamda bin 271 kişinin konaklamış olarak görüldüğü otele belediye tarafından toplamda 350 bin TL’lik ödeme yapılmış olmuştu.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile merkeze çekilerek, Mülkiye Başmüfettişi yapılan Mardin Valisi ve Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Mustafa Yaman, kentten ayrıldı.

Sabah saatlerinde Mardin Havalimanı’ndan kalkan uçakla kentte ayrılan Yaman, Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde “propaganda” amaçlı oluşturduğu Mardin Masa çalışanları ve bir kısım personel ile vedalaştı. Yaman, kentte başka bir veda ziyareti gerçekleştirmedi.

Yaman’ın herhangi bir ziyaret gerçekleştirmemesinin yanı sıra kentten sessiz sedasız bir şekilde ayrılması da dikkat çekti.

Yaman, kentten sessiz ayrılışından saatler sonra sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak, “13 yılı Valilik olmak üzere 34 yıldır milletimize hizmet imkânı veren Allah’a şükrediyor, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Allahaısmarladık Mardin…” ifadelerini kullandı.

Yaman’ın kayyım olarak atandığı dönem kendisine övgüler dizen birçok sosyal medya hesabı da kentten ayrılması ile birlikte sessizliğe bürünürken, tek paylaşım Balıkesir’den yanında getirdiği manevi kızı Merve Erciyas Çatal tarafından yapıldı.

Sosyal medya paylaşımda Erciyas, Yaman’ın da yer aldığı fotoğrafın üstüne Necip Fazıl Kısakürek’in “Bizim Şarkımız” şiirinin son dörtlüğünü ekledi.

Yine Yaman’ın yanında bulunan ve isimleri usulsüz işlemlerle anılan birçok ismin de tayinlerini istedikleri bilgisine ulaşıldı.

AKP’LİLERDEN “ŞÜKÜR KURBANLARI”

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, Yaman’ın kentten ayrılması hemen hemen her programlarında yer aldığı AKP’liler, AKP İl Başkanı gibi davranmakla eleştirdikleri Yaman’ın gidişi ile birlikte “şükür” kurbanları kesti.

22’nci Dönem Bağımsız Mardin Milletvekili olan, akaryakıt kaçakçılığından aldığı hapis cezası nedeniyle 2015’te AKP’den milletvekilliği adaylığı YSK’ye takılan Süleyman Bölünmez de Yaman’ın gitmesi nedeniyle “şükür” kurbanları kestiren isimlerden oldu.

Birçok köyde Bölünmez adına kesilen “şükür” kurbanlarının videoları sosyal medya hesaplarında paylaşıldı.

GİDERAYAK ATAMALAR YAPMAYI İHMAL ETMEMİŞ

Kentte HDP’li Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne iki kez kayyım olarak atanan, yolsuzluk, rüşvet, usulsüz işlemler, cinsel taciz ve kayırma gibi onlarca icraatı belgelerle ortaya dökülen ancak hakkında tek bir soruşturma başlatılmayan Yaman, giderayak belediyeye Mardin Masa olarak bilinen “propaganda” birimi üzerinden onlarca personel alımı gerçekleştirdi.

Yaman, ayrıca giderayak yeni atamalar da gerçekleştirerek, Özel Kalem Müdürlüğüne Esra Toparlı’yı, Sıfır Atık Daire Başkanlığına Artuklu Üniversitesi Eski Genel Sekreteri Şahin Arpağ’ı, İklimlendirme Daire Başkanlığına Seçkim Mataracı’yı ve Destek Hizmetler Daire Başkanlığına İbrahim Erkan’ı atadı.

Yaman’ın atamasını yaptığı isimlerden Şahin Arpağ, Artuklu Üniversitesi’ndeki usulsüz işlemlerle anılırken, İbrahim Erkan ise Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ihaleleri kanuna aykırı bir şekilde parçalara bölerek, doğrudan temin yolu ile yapılmasını sağlayan isim olarak tanınıyor.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.