HDP’den Öcalan açıklaması Görüşmenin nedeni…

Devamını Oku

 HDP’den Öcalan açıklaması Görüşmenin nedeni…

15.01.2019 - 15:35

Güncelleme : 15.01.2019 - 15:35

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 12 Ocak’ta İmralı’da tutuklu bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile kardeşi Mehmet Öcalan’ın yaptığı görüşmeye ilişkin “Tecride son vermeden bu zulüm cenderesinden kurtulmak mümkün değildir. Açlık grevindekiler haklı bir talebi dile getiriyor” dedi. Temelli, “Abdullah Öcalan’la görüşme ile sanki tecrit meselesi ortadan kalkmış gibi bir algının yaratılması tamamen bu

iktidarın algı operasyonudur. Psikolojik savaş anlayışıdır, zihniyetidir ifadesini kullandı Türkiye’nin Efrin operasyonunu eleştirdiği gerekçesiyle 31 Ocak 2018’den bu yana tutuklu olan DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven 8 Kasım’da Öcalan ile görüşme yapılması talebiyle açlık grevine başladı. Güven’in ardından yaklaşık 200 siyasi tutuklu da aynı gerekçeyle açlık grevine başladı. Grevler devam ederken en son ailesiyle 11 Eylül 2016’da görüştürülen Abdullah Öcalan ile kardeşi Mehmet Öcalan 12 Ocak 2018’de görüştü. Görüşmenin ardından Leyla Güven açlık grevini sonlandırmayacağını duyurdu. “Tecrit zaten bir hak gaspı rejimidir” Açlık grevleri ve Öcalan ile yapılan görüşmeye ilişkin partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuşan Temelli şunları söyledi:

Tüm Türkiye halklarına çağrısını her gün yineliyor. Bu sese kulak vermeyenler, savaş çığırtkanlarının değirmenlerine su taşıyor. Hatırlayacaksınız bundan 2 buçuk yıl önce İmralı’da Mehmet Öcalan’ın katılımıyla bir görüşme gerçekleşmişti. Sayın Öcalan’la görüştü. Bu görüşme bir aile ziyareti. Her hafta olması gereken bir ziyaret. Bir hak, gasp edilmiş bir hak. 2 buçuk yıl sonra bir lütuf gibi bu hakkın kullanılması sağlandı. Tecrit zaten bir hak gaspı rejimidir. Tecridin sürdüğü bir ülkede hak savunusu mümkün değildir. AKP, ‘Türkiye’de hak ihlali yok’ diyor. Türkiye’de hak bırakmadınız. Türkiye tecrit altında, hepimiz tecrit altındayız. Tecrit demokrasiyedir, tecrit barışadır. Tecride son vermeden bu zulüm cenderesinden kurtulmak mümkün değildir. Açlık grevindekiler haklı bir talebi dile getiriyor Öte yandan Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon hazırlıklarına ilişkin ABD’nin Türkiye’yi Kürtlere ‘saldırmaması’ konusunda uyarmasına Türkiye’nin ‘Kürt kardeşlerimiz’ açıklamalarına da tepki gösteren Temelli, “Efrin’de Kürtçenin bir tabelada olmasına bile tahammülü olmayanlar hangi kardeşlikten bahsediyor” dedi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.