HDP’den flaş Fransa Açıklaması

....

 HDP’den flaş Fransa Açıklaması

29.10.2020 - 16:56

Güncelleme : 29.10.2020 - 16:56

Fransa’da 3 kişinin yaşamını yitirdiği bıçaklı saldırıya ilişkin açıklama yapan HDP, “Bütün halklar ve inançları sağduyu ile ortak hareket etmeye ve bu barbar anlayışa karşı durmaya çağırıyoruz” dedi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Fransa’nın Nice kentindeki Notre Dame Kilisesi’nin içinde ve dışında düzenlenen bıçaklı saldırıda 3 kişi hayatını kaybetmesi, birçok kişinin yaralanmasına ilişkin açıklama yaptı.

‘DİNCİ, IRKÇI SİYASETİN SONUCU NEFRET CİNAYETİ’

Açıklamada, “Fransa’nın Nice kentinde DAİŞ yöntemleriyle bir kilisenin önünde biri kadın olmak üzere 3 Fransa vatandaşın katledilmesini üzüntü ile öğrendik. Öncelikle saldırı sonucu vahşice katledilen kişilere rahmet, ailelerine ve Fransa halkına sabır ve başsağlığı diliyoruz. Fransa’da yaşanan bu gerilim, iki farklı dinin inancın çatışması değil, dinci ırkçı siyasetin sonucu olan bir nefret cinayetidir” diye belirtildi.

İktidarların halkların inanç ve değerlerini, dinci, ırkçı ve popülist siyasetin malzemesi haline getirmelerine karşı durulması gerektiğini vurgulayan HDP, “DAİŞ benzeri yöntemlerle halklar arası çatışmayı körükleyen barbar anlayışa karşı bütün dünya halkları Kuzey ve Doğu Suriye’de insanlıktan yana tavır aldığı gibi bugün de Fransa’da yaşananlara karşı aynı tutum alınmalıdır” diye kaydetti.

Halkların hem DAİŞ zihniyetine hem de bu zihniyeti fırsata çevirmeye çalışan istismarcı siyasete karşı olması gerektiğinin altını çizen HDP, “Bütün halklar ve inançları sağduyu ve barış içerisinde ortak hareket etmeye ve bu barbar anlayışa karşı durmaya çağırıyoruz” dedi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.