Ana sayfa Genel Güncel HDP ile Demirtaş Arasındaki %3’Lük ‘Sır’

HDP ile Demirtaş Arasındaki %3’Lük ‘Sır’

308
0

24 Haziran’da yapılan cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminde HDP’nin oylarının, Selahattin Demirtaş’tan fazla çıkması tartışılıyor Halkların Demokratik Partisi (HDP), %11.70, cezaevindeki cumhurbaşkanı adayı Demirtaş, ise %8.40 oy aldı Seçimlerden önce Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) seçmeninin, HDP’ye baraj desteği vereceği konuşuluyordu 1 kasım ve 24 haziran 1 Kasım seçimlerinde 5 milyon 145 bin alan HDP; 24 Haziran’da oyunu 5 milyon 772 bine çıkardı.

HDP yaklaşık 627 bin oy arttırmasına karşın Kürt illerinde oy kaybetti İstanbul, Ankara ve İzmir’de 1 Kasım’a göre artan oy yaklaşık 410 bin oy oldu. HDP üç büyük kentteki oylarını 1 Kasım’a göre de büyük oranda arttırdı HDP’ye en çok oy sayısal olarak İstanbul’un ardından 556 bin oyla Diyarbakır ’dan geldi gazeteci yazar Ali Bayramoğlu, HDP ile Demirtaş arasındaki oy farkının CHP’den gelen desteğe ve HDP’nin parlamentoda olmasına bağlayarak, şöyle devam etti: CHP’lilerin HDP’ye baraj desteği verdiği bir gerçek. HDP barajı geçsin, AK Parti daha çok vekil çıkaramasın diye oy verdiler Bayramoğlu, “Muharrem İnce ya da diğer adaylara oy verme eğilimi Demirtaş’ın oylarını düşürmüş olabilir” dedi eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş ise, HDP’ye barajı geçirten oyları, “HDP’nin kendi oylarının dışında stratejik düşünen ve HDP’nin TBMM’de olmasını isteyen demokratların oyları diyebilirim” şeklinde yorumladı “CHP’li her aileden bir kişinin HDP’ye oy verdiği tezi için” ise Öneş, “Sanmıyorum ama CHP’den stratejik düşünenler gibi CHP dışındaki demokrat ve sosyalist kesimlerden stratejik düşünenlerin verdiği oylar olduğunu düşünüyorum” diye belirtti

ÖNEŞ: DEMİRTAŞ SERBEST KALABİLİR

Öneş, Demirtaş’ın aldığı oy oranının, normal şartlarda elde edilmiş oy olarak görülemeyeceğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Bir defa adil, eşit bir seçimin şartları yoktu. Cezaevinde olan bir insan, adil seçim şartları oluşmadan propaganda yapma imkanları olmadığını için ve ayrıca partisine karşı alınmış tedbirler, belediye başkanları ile çeşitli parti yöneticilerinin tutuklanmış olması, HDP’nin bu seçimlerde çalışma şartlarını çok zorlaştırdı Demirtaş’a verilen oyların, partili olan, her şartta Demirtaş’ı destekleyecek olan oylardı” diyen Öneş, bunun miktarı tabii ki partiye verilen oylardan daha az olmasının doğal olduğunu ifade etti Demirtaş’ın tutuklu olmasını gerektiren hukuki bir sebebin de olmadığını söyleyen Öneş, “Sanıyorum ki önümüzdeki süreçte serbest kalır. Türkiye’nin duyduğu uzlaşma ihtiyacı ve yeni bir çıkış yapma adımlarını ortaya çıkarmak için Demirtaş dahil diğer siyasi tutukluların ve gazetecilerin serbest kalması doğru olur” dedi.

KAYYUMLAR VE YATIRIMLAR

K24’e konuşan Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (AKAM) Başkanı Kemal Özkiraz da, “İnce’ye oy verecek bazı CHP seçmenlerinin barajı geçsin diye HDP’ye oy vermesini bekliyorduk. CHP seçmenlerinin bu HDP hassasiyetine karşı da Güneydoğu’da İnce’ye bir güzellik yapma durumu oldu. Nasılsa Demirtaş ikinci tura kalamayacak diye Muharrem İnce’ye oy verenler oldu” dedi Demirtaş’ın cezaevinde olmasının da aldığı oy oranında etkili olduğunu belirten Özkiraz, “Ama dışarıda da olsa yüzde 10-11 alacaktı, yine partisinden daha düşük oy alacaktı. Fakat partisinin oylarını daha yüksek çıkarabilirdi” diye konuştu.

HDP’NİN DÜŞEN OYLARI: GİDİŞ KALICI OLDU

HDP’nin 12 Kürt ilinde düşen oyları hakkında ise Özkiraz, şu değerlendirmede bulundu: Muhtemelen halk, çatışmalı ortam yerine daha çok normalleşmeyi seçti. Hendek savaşlarından sonra böyle bir yol izlendi. HDP’nin belediyeleri, belediyecilik anlamında her zaman çok başarısızdı. Atanan kayyumlar ve orada artan sosyal yardımlar, -kayyumların kabul görmesi için çok para aktarıldı- bunlar çok etkili oldu bence Referandumda AKP’ye giden Kürt seçmenin, bu seçimle birlikte kalıcı olduğunu gördük. Yerel seçimlerde de bu tabloyla karşılaşmamız çok olası.

DİTAM BAŞKANI: KÜRTLER HDP’YE KIRGIN

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) Başkanı Mehmet Vural ise, “HDP’nin oy oranı Demirtaş’tan yüksek, bu çok net bir gerçek. Demirtaş’ın cumhurbaşkanı seçiminde çıkmayacağı kesin olmakla beraber, son dönemde HDP seçmeninde, olur ya İnce’nin ikinci tura kalır diye, verilmiş bir destek olabilir. Karşılıklı bir destek var” dedi HDP’nin Kürt illerindeki oylarında düşüş olduğuna dikkat çeken Vural, “Daha önce ‘Demokratik Özerklik’ çerçevesinde kazılan hendeklere bağlıyorum daha çok. Şiddete bağlı siyasetin halkta bir kırgınlık var. Bu kırgınlık sandığa yansıdı. HDP’den beklenen çözüm bir türlü gelmedi” diye belirtti Vural’a göre adayların belirlenmesinde de bir kırgınlık sözkonusu: Bölgeden değil de sol ve marjinal kesimlerden gösterilen adaylar, bölgede bir kırgınlık yaratmıştır. Ama buna karşılık İstanbul gibi batı illerinde HDP’ye bir tercih var Vural son olarak “HDP’nin kendine bir çekidüzen verip, vermeyeceğini bilemiyoruz. 15 yıllık bir süreçte 100’e yakın belediye idare ettiler. Bu süre zarfında bu yetkiyi hor kullandılar. HDP bir daha bölgede güçlenmek istiyorsa yerel adaylara yer vermeli. İnsanların tanımadığı kişiler belediye başkanı adayı gösterilirse, yine alır belki ama böyle bir sonuçlar alır” ifadelerini kullandı.

KÜRT İLLERİNDE AZALDI

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın dışında kalan HDP, yüzde 11 oy oranıyla barajı aştı Resmi olmayan kesin sonuçlara göre, 67 milletvekili ile TBMM’ye giren HDP’nin oy oranını batı bölgesinde yükseltirken, Kürt illerinde yaklaşık yüzde 5 ile 10 arasında bir oy kaybı yaşadığı görüldü 1 Kasım’da Diyarbakır’da yüzde 71.32 oy oranına ulaşan HDP’nin bu seçimde Diyarbakır’dan aldığı oy yüzde 65 oldu. HDP, Muş, Bitlis, Siirt, Hakkari gibi illerde de oy kaybı yaşandı HDP’nin en çok oy kaybı yaşadığı illerden biri de Şırnak’ oldu. 1 Kasım’da Şırnak’ta yüzde 84 oy oranına ulaşan HDP’nin oyu bu kentte yüzde 70’e kadar geriledi

İSTANBUL’DA OYLAR ARTTI

1 Kasım 2015 seçimlerinde İstanbul’da yüzde 10.27 oy alan HDP, 24 Haziran’da yüzde 12.5’e ulaştı Ankara’da 1 Kasım’da yüzde 4.43 oy alan HDP’nin 24 Haziran oyu yüzde 6’ya ulaştı. HDP, İzmir’de de oy oranını yüzde 8.89’dan yüzde 11’e çıkardı HDP, Mersin, Antalya gibi sahil kentlerinde de oyunu arttırdı.

Bir Cevap Yazın