Fırat’ın doğusunda Hareketlilik Takviye ve Hendekler Kazılıyor

...

 Fırat’ın doğusunda Hareketlilik Takviye ve Hendekler Kazılıyor

29.10.2020 - 17:37

Güncelleme : 29.10.2020 - 17:37

Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda Suriyeli muhaliflerle birlikte yeni bir operasyona hazırlık yaptığı öne sürülüyor. Bölge kaynakları, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ve Türkiye destekli silahlı güçlerin, Rakka ilinin kuzey kırsalında yer alan Ayn İsa yerleşimi yakınlarındaki temas hatlarına takviye yaptığını belirtti. Öte yandan, Haseke’nin Ebu Raseyn yerleşimi yakınlarına da takviye güç gönderildiği rapor edildi.

TSK’nın bu bölgelerde askeri devriyelerini artırdığı bildirildi. Esed rejimi güçlerinin bölgeden çekilmeye başladığı, YPG’nin de Türkiye’nin olası operasyonuna hazırlık için hendek kazdığı ifade ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Ekim günü partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda operasyon sinyali vermiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bize verilen sözler tutularak buralardaki tüm teröristler belirlediğimiz hattın dışına çıkartılmazsa, ihtiyaç duyduğumuz her an harekete geçmek için meşru sebebe sahip olduğumuzu tekrarlıyorum. Suriye topraklarına çöreklenen ama DEAŞ ile bizim kadar mücadelesi olmayan kişiler artık bu orta oyununu bir kenara bırakmalıdır. Türkiye’nin gücü, gerekiyorsa, Suriye’yi tüm terör örgütlerinden temizlemeye yeterlidir.”

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.