Figen Yüksekdağ’dan reddi hakim talebi

Devamını Oku

 Figen Yüksekdağ’dan reddi hakim talebi

16.01.2019 - 16:00

Güncelleme : 16.01.2019 - 16:00

4 Kasım 2016’dan bu yana tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, reddi hakim talebinde bulundu. Yüksekdağ, “Mahkemenizin vermiş olduğu kararlarda siyasi iktidarın baskısı altında olduğunuz ortadadır” dedi. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın tutuklu yargılandığı davanın dokuzuncu duruşması Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü’nde görülen duruşmada

tutuklu sanık Yüksekdağ, avukatları ve bazı HDP’li milletvekilleri hazır bulundu Figen Yüksekdağ, mahkemede yaptığı savunmada, yargılamayı uzatmaya yönelik tutum içerisinde olduğu yönündeki suçlamaları reddetti. “Mahkemenizin vermiş olduğu kararlarda siyasi iktidarın baskısı altında olduğunuz ortadadır” diyen Yüksekdağ, daha önce ilettiği tahliye talebinin kabul edilmemesini eleştirip, mahkemenin tarafsızlığını yitirdiğini ileri sürerek, reddi hakim talebinde bulundu.

83 yıla kadar hapsi isteniyor Hakkında hazırlanan 92 sayfalık iddianamede “örgüt yöneticisi olmak”la suçlanan ve 83 yıla kadar hapis cezası istenen Yüksekdağ, Kasım 2016’da tutuklanmıştı. Tutuklandığı 4 Kasım 2016’dan beri Yüksekdağ hakkında açılan ve sonuçlanan 6 davadan hapis, bir davadan para cezası verildi. Yüksekdağ, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 7 bin lira para cezasına da çarptırılmıştı. Avukatları, Yüksekdağ’ın ana davasıyla birleşen davaları olduğuna da dikkat çekti.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.