Figen Yüksekdağ tahliye olacak mı? Avukatından açıklama

Figen Yüksekdağ tahliye olacak mı? Avukatından açıklama​

 Figen Yüksekdağ tahliye olacak mı? Avukatından açıklama

30.03.2020 - 20:26

Güncelleme : 30.03.2020 - 20:26
t>

HDP’nin önceki Eş Genel Başkanlarından Figen Yüksekdağ’ın avukatları yazılı bir açıklama yaparak, Yüksekdağ ve tüm siyasi mahpusların tahliye edilmesini talep etti. Aralık 2019 itibari ile Çin Halk Cumhuriyeti tarafından Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) olarak bilinen vakalar açıklanmış, virüs sebebiyle bugün itibariyle dünya genelinde 30.000 üzerinde ölüm meydana geldi.

Hükumetlerin virüse karşı alabildikleri en etkili yöntem halkı evde karantina altında tutabilmek. Virüsün tespit edildiği her ülkede yetkililer halkları sokağa çıkmamaya, sosyal izolasyona ve hijyenik olmaya teşvik etmekte, bunun için bir takım tedbirler alıyor. İran’da salgının daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla yaklaşık 70 bin tutuklu ve hükümlünün geçici olarak serbest bırakılacağı duyuruldu.

HDP’nin önceki Eş Genel Başkanlarından Figen Yüksekdağ’ın avukatları yazılı bir açıklama yaparak, Yüksekdağ ve tüm siyasi mahpusların tahliye edilmesini talep etti.

Açıklamada şunlar belirtildi:

“Türkiye’deki cezaevleri şartlarının özellikle sosyal izolasyonun sağlanması ve hijyen açısından yetersiz olduğu açıktır. Cezaevleri kapasitelerinin çok üzerinde tutuklu ve hükümlünün olduğu bilinmektedir. Tutuklu ve hükümlülerin dışarıdan daha korunaklı durumda olduğu algısı bu anlamda korkunç sonuçlar doğurabilecek bir yanılgıdır.

Cezaevlerindeki büyük risk karşısında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet bir açıklama yaparak virüsün cezaevlerinde yayılmasının korkunç sonuçları olacağını, bu sebeple ivedilikle cezaevlerindeki insan sayısının azaltılması ve siyasi tutukluların derhal tahliye edilmesi çağrısında bulunmuştur.

“3 YILI AŞKIN SÜREDİR FİGEN YÜKSEKDAĞ SİYASİ MAHPUSTUR”

Müvekkil Figen Yüksekdağ Kasım 2016’da Halkların Demokratik Partisi Eş Başkanı iken tutuklanmış olup bu tarihten itibaren tutuklu olarak yargılanmaktadır. Ayrıca, 20 Eylül 2019 tarihinde aynı eylemler sebebiyle tekrar tutuklanmıştır. Bir başka ifade ile müvekkil hakkında aynı siyasi faaliyetler sebebiyle iki kere tutukluluk kararı verilmiş durumdadır. Müvekkil hakkında başlatılan tüm soruşturmalar siyasi süreç kaynaklı olup milletvekili olarak katıldığı eylem ve etkinliklerde yaptığı konuşmalardan ibaret dosyalarla yargılanmaktadır.

Müvekkilin tutukluluk halinin devamı, bu aşamadan sonra kişi hürriyetini hukuka aykırı olarak sınırlandırma boyutunu aşmış ve yaşamsal bir hal almıştır. Müvekkilin de dahil olduğu tutukluların koronavirüsün yayılmasını engelleyebilecek imkanları olmadığı gibi cezaevi yönetimlerinin de var olan şartlarda yeterli ve gerekli önlemleri alması mümkün görünmemektedir.

Yaşama Hakkı en temel haktır ve Hükümet cezaevinde bulunan kişilerin yaşama hakkını tüm tehditlerden korumakla yükümlüdür.

“İNSAN HAKLARINA AYKIRI BİR CEZALANDIRMA YÖNTEMİ NİTELİĞİNDEDİR”

Müvekkil Figen Yüksekdağ ‘ın siyasi kişiliği, temsil ettiği kitle ve bu kitle üzerindeki etkisi dikkate alındığında olası ve düşünmek istemediğimiz şekilde virüsün cezaevlerine yayılması halinde; bu durum sadece müvekkil nezdinde olumsuz sonuçlar doğurmayacak, eş başkanı bulunduğu ve siyasi olarak temsil ettiği kitleyi de etkileyecek ve başka bir toplumsal vahamet yaratacaktır.

Biz Figen Yüksekdağ’ın avukatları olarak; virüsün cezaevlerine yayılması halinde ortaya çıkacak korkunç sonuçlara dikkat çekmek istiyor, bu sonuçların ortaya çıkması halinde yetkililer nezdinde doğacak sorumlulukları hatırlatarak; müvekkilimiz ve diğer tüm siyasi mahpusların herhangi bir olumsuz sonuca mahal vermeden acilen tahliye edilmesini talep ediyoruz.”

data-matched-content-ui-type="image_stacked"