Eşref Kolçak yaşamını yitirdi

Uzun süredir yoğun bakımda tedavi gören sinema sanatçısı, oyuncu Eşref Kolçak saat 17.00 sularında hayata gözlerini yumdu. Gemlik Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybeden usta sanatçı, geçtiğimiz ocak ayında akciğerlerinin su toplaması nedeni ile hastaneye kaldırılmıştı. EŞREF KOLÇAK KİMDİR? Eşref Kolçak Erzurum, İsprili’dir ve 28 Ocak 1927 tarihinde doğmuştur. 1941 yılında İstanbul’a geldi. Sultan Ahmet Erkek Sanat Enstitüsü’nü […]

 Eşref Kolçak yaşamını yitirdi

26.05.2019 - 18:50

Güncelleme : 26.05.2019 - 18:50

Uzun süredir yoğun bakımda tedavi gören sinema sanatçısı, oyuncu Eşref Kolçak saat 17.00 sularında hayata gözlerini yumdu. Gemlik Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybeden usta sanatçı, geçtiğimiz ocak ayında akciğerlerinin su toplaması nedeni ile hastaneye kaldırılmıştı. EŞREF KOLÇAK KİMDİR? Eşref Kolçak Erzurum, İsprili’dir ve 28 Ocak 1927 tarihinde doğmuştur. 1941 yılında İstanbul’a geldi. Sultan Ahmet Erkek Sanat Enstitüsü’nü bitirdi.

Tesfiyecilik, marangozluk okudu. Marangozluk ve ayakkabı tamirciliği gibi işlerde çalıştı. Kasımpaşa’da oturduğu zamanlarda marangoz dükkanı ve mobilya mağazası vardı. 1944 yılında Atilla Revü Opereti’nde tiyatroya başlayan sanatçı, 1945 yılında Ses Tiyatrosuna geçti. 1947 yılında figüranlıktan oyunculuğa geçtiği film Cahide Sonku ile birlikte oynadığı “Fedakar Ana” filmi olmuştur. Melodram ve kahramanlık filmlerinde oynadı. Hayatı boyunca 180 sinema filmi ve televizyon dizisinde rol aldı. Bir Şoförün Gizli Defteri (Atıf Yılmaz), Namus Uğruna, Düşman Yolları Kesti (Osman F. Seden) önemli filmerinden bazılarıdır.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.