Erdoğan’la görüşen Senatör: Türkiye için felaket olacak

Devamını Oku

 Erdoğan’la görüşen Senatör:  Türkiye için felaket olacak

19.01.2019 - 12:32

Güncelleme : 19.01.2019 - 12:32

ABD’li Senatör Lindsey Graham Türkiye’deki temaslarının ardından, ABD askerlerinin Suriye’den çekilme sürecine ilişkin açıklama yaptı. “Güvenli bölge Türkiye’nin güvenliği için kurulacak” diyen Cumhuriyetçi senatör Graham, IŞİD yok edilene kadar Trump ın Suriye’deki çekilmeyi yavaşlatacağını umduğunu söyledi Ankara’da dün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la 2.5 saatlik bir görüşme gerçekleştiren ABD li senatör Lindsey Graham açıklamalarda bulundu

ABD askerinin hemen çekilmesi durumunda Suriye’de daha büyük bir savaşın çıkacağını belirten  Graham “Güvenli bölge Türkiye’nin güvenliği için kurulacak” dedi Graham, “IŞİD’e karşı savaşan ortaklarımıza da bir şeyler borçluyuz. Bu süreci doğru yönetmeliyiz. Trump dikkatli olmalı” ifadesini de kullandı. ABD’nin Suriye’den çekilmesi Başkan Donald Trump’a yakınlığıyla bilinen ABD’li senatör Lindsey Graham, şöyle konuştu: “Bizimle IŞİD’e karşı savaşanlara da bir şeyler borçluyuz. İlerlemek için şansımız var, hatalarımızı düzeltmek için fırsatımız ve zamanımız tükeniyor, bu yüzden buradayım. YPG’nin Türkiye’den uzaklaştırılması için Dunford’un bir çalışması var.

Türkiye için felaket olacak’ ABD askeri hemen çekilirse Suriye’de daha büyük bir savaş çıkar. Trump’ın çekilme sürecini yavaşlatarak Minbic yol haritasına odaklanmasını umuyorum. Türkiye bizim silahlandırdığımız kişilerle muhatap olmak zorunda kalacak. Suriye’den plansız bir şekilde çekilme kaosa neden olur. Bunun Türkiye için felaket olacağını Başkan Trump’a söyledim. IŞİD’liler hala dağlarda. Trump’ı Obama gibi hata yapmaması için uyardım. Güvenli bölge Türkiye’nin güvenliği için kurulacak. ‘Minbic Cenevre’ye gidişin ilk basamağıdır’ Minbic yol haritası uygulanırsa Fırat’ın doğusunda tampon bölge olur. Bu süreci doğru yönetmeliyiz, Turmp dikkatli olmalı. Türkiye bizim silahlandırdığımız kişilerle muhatap olmak zorunda kalacak. Minbic Cenevre’ye gidişin ilk basamağıdır.” Türkiye ile ABD arasında Suriye’de oluşturulacak tampon bölge konusunda arabuluculuk görevi üstlenen ABD’li senatör Lindsey Graham, Ankara ziyaretleri kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la görüşmüştü.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.