Erdoğan’ın ‘ittifak’ açıklamasına Saadet Partisi’nden yanıt!

Erdoğan'ın 'ittifak' açıklamasına Saadet Partisi'nden yanıt!

 Erdoğan’ın ‘ittifak’ açıklamasına Saadet Partisi’nden yanıt!

08.01.2021 - 23:58

Güncelleme : 08.01.2021 - 23:58

Saadet Partisi Genel Sekreteri Mesut Doğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalarla ilgili, “50 yıllık siyasi geçmişimize bakan görür ve anlar. Nerde yanlış yapılıyorsa söyleriz, nerde doğru varsa onu ortaya koyarız. Değişmeyiz.” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün gerçekleştirdiği Oğuzhan Asiltürk ziyareti ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuş ve ziyaretin ittifak ile ilgisinin yanı sıra terörle mücadelede herkesin desteğini istediklerini kaydetmişti.

Erdoğan’ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olan Asiltürk’ü ziyaretinin ardından Saadet Partisi’nden de konu ile ilgili yorum geldi. Saadet Partisi Genel Sekreteri Mesut Doğan,  DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “50 yıllık siyasi geçmişimize bakan görür ve anlar. Nerde yanlış yapılıyorsa söyleriz, nerde doğru varsa onu ortaya koyarız. Değişmeyiz. Kimse de değişeceğimizi beklemesin” ifadelerini kullandı. 

DW’de yer alan haberde şu ifadelere yer verildi:

“Oğuzhan Asiltürk’ün Milli Görüş içinde Necmettin Erbakan kadar güçlü olduğunu hatırlatan Bozkurt, Asiltürk’ün CHP’nin içinde yer aldığı Millet İttifakı’ndan duyduğu rahatsızlığı Erdoğan’ın değerlendirmek istediğine vurgu yapıyor.

Bozkurt’a göre Erdoğan, “SP içindeki bu çelişkiyi” kaşıyor. Bozkurt, “Erdoğan, Cumhur İttifakı’nı geniş göstermeye, muhalefeti de parçalamaya çalışıyor. Muhalefet cephesinde Milli Görüş tabanına hitap eden parti sayısı artıyor çünkü.”

SP’nin yüzde 1’lik siyasal İslamcı bir parti olmasına karşın Erdoğan’ın kendisinin de içinden çıktığı bu çevredeki ikna gücünü düşürdüğünü söyleyen Bozkurt, “Erdoğan, SP’nin tabanını çok önemsiyor. Tüm dünyaya İslam aleminin lideri olduğunu söylüyor ama Türkiye’deki en köklü İslamcı parti, Erdoğan’ın karşısında duruyor. İşte bundan Erdoğan son derece rahatsız” dedi.

Oğuzhan Asiltürk’ün Milli Görüş içinde Necmettin Erbakan kadar güçlü olduğunu hatırlatan Bozkurt, Asiltürk’ün CHP’nin içinde yer aldığı Millet İttifakı’ndan duyduğu rahatsızlığı Erdoğan’ın değerlendirmek istediğine vurgu yapıyor. Bozkurt’a göre Erdoğan, “SP içindeki bu çelişkiyi” kaşıyor. Bozkurt, “Erdoğan, Cumhur İttifakı’nı geniş göstermeye, muhalefeti de parçalamaya çalışıyor. Muhalefet cephesinde Milli Görüş tabanına hitap eden parti sayısı artıyor çünkü” dedi.

Bozkurt’un muhalefet cephesinde Milli Görüş tabanına hitap ettiğine işaret ettiği partinin AKP’den kopan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi olması dikkat çekiyor. Siyaset kulislerinde AKP’den kopan Babacan’ın kurduğu DEVA partisinin de Milli Görüş tabanıyla yakın ilişkinin Erdoğan’ı kendi çevresinden koparma operasyonunu uzantısı olarak değerlendiriliyor.

SP Genel Sekreteri Mesut Doğan, Türkiye’de her kurum ve her partiyle görüşebildiklerini, her zaman diyalogdan yana olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Asiltürk’ü ziyaretinin de böyle değerlendirilmesini isteyen Doğan, “Biz her dönemde, her şart altında doğruları söyledik, fikirlerimizi çekinmeden dile getirdik. Herhangi bir nedenle ilkelerimizden, duruşumuzdan, kararlılığımızdan taviz vermedik. Bakış açımız hiçbir koşulda değişmedi, değişmez. Söylemeye konuşmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

SP’nin Türkiye adına, Türkiye’nin yararına hareket etmeyi kendine prensip edindiğini anlatan Doğan, “50 yıllık siyasi geçmişimize bakan görür ve anlar. Nerde yanlış yapılıyorsa söyleriz, nerde doğru varsa onu ortaya koyarız. Değişmeyiz. Kimse de değişeceğimizi beklemesin” mesajı verdi.

“Yerli-milli cepheyi genişletme çabası”

Siyaset bilim uzmanı Kemal Can da; Erdoğan’ın Bahçeli ve Asiltürk görüşmelerinden önce İslamcı çizgideki Kürt partisi olarak bilinen Hür Dava Partisi (HÜDAPAR) ile de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görüştüğünü hatırlattı.

Can, tüm bu görüşmelerin kamuoyuna özellikle duyurulduğunu hatta “seremoni” tarzı halka takdim edildiğini belirtirken, “Bu tür görüşmelerin Cumhur İttifakı’na oy getirmeyeceği biliniyor ama Erdoğan kendi kontrolünde yerli ve milli cepheyi genişletme çabasını ortaya koyuyor, devamı da gelecektir” yorumu yaptı.

Bahçeli’nin HDP’nin kapatılmasını isterken Erdoğan’ın başka bir Kürt partiyi kurdurmaktan yana olduğunu, Asiltürk’ü ziyaret ederek Saadet içindeki görüş ayrılıklarının derinleştiğini gösterme çabasını ortaya koyduğunu anlatan Kemal Can, “Erdoğan; muhalefet bloğunun bazı çatlaklar yaşamaya başladığı düşüncesini yaymaya çalışıyor Bahçeli ile birlikte. Ancak herkes biliyor ki; siyasi değişim muhalefetteki çatlaktan çıkmayacak. Erdoğan’ın arayışlarının nereye uzanacağını hep birlikte göreceğiz” değerlendirmesinde bulundu. 

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.