Erdoğan’a Yakınlığıyla Bilinen İsim DEVA Partisi’nde

..

 Erdoğan’a Yakınlığıyla Bilinen İsim DEVA Partisi’nde

10.03.2020 - 0:35

Güncelleme : 10.03.2020 - 0:35

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Rize eski Milletvekili Hasan Karal’ın, Ali Babacan’ın yeni kurduğu DEVA Partisi’nin Kurucular Kurulu’nda yer alması dikkat çekti.Kuruluş dilekçesi bugün İçişleri Bakanlığı’na verilen Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA) 90 kişilik kurucular kurulu listesinde Rize Eski Milletvekili Hasan Karal da yer alıyor.

23.24 ve 26. dönemde AKP’den Rize Milletvekili seçilen Karal Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla biliniyor.Karal, 12 Ekim 2001’de 28 yaşında AKP‘nin kurucu Rize il başkanı olarak atanmıştı. AKP’nin kuruluşundan bu yana Erdoğan’la birlikte hareket eden Karal’ın, Babacan’ın kurduğu DEVA Partisi’nin Kurucular Kurulu’nda yer alması sürpriz olarak yorumlandı.

HASAN KARAL KİMDİR?

3 Ocak 1973’te Rize’de doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Aysel’dir.Eğitimci, İlahiyatçı; Kahire El-Ezher Üniversitesi Din Bilimleri Fakültesini bitirdi. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans yaptı. Uluslararası Beyrut Üniversitesinde hukuk eğitimi aldı.

Yurt Dışı Türk Öğrencileri Derneği Başkanlığı, Rize İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği Başkanlığı, Rize Milli Gençlik Vakfı ve Rize Ensar Vakfı Başkanlığı, Diyanet teşkilatında memuriyet, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yabancı dil öğreticiliği görevlerinde bulundu.

24. 25. ve 26. Dönemde Rize Milletvekili seçildi. Dışişleri Komisyonu, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyeliği ve Türkiye – Yemen Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı yaptı.Çok iyi düzeyde Arapça bilen Karal, evli ve 2 çocuk babasıdır.