Erdoğan PKK operasyonlarI konusunda Barzani’ye söz verdi’

Flaş

 Erdoğan PKK operasyonlarI konusunda Barzani’ye söz verdi’

06.09.2020 - 18:22

Güncelleme : 06.09.2020 - 18:23

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 16 Haziran 2020’de Hafanin’de PKK’ye yönelik “Pençe-Kartal” adıyla başlattığı hava ve kara operasyonu esnasında Iraklı iki komutanın ve bölgedeki sivillerin de yaşamını yitirmesinin yankıları sürerken, Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzan’nin Türkiye ziyareti tartışma yarattı. nçe-Kaplan kara operasyonunu başlattı.

Rudaw’ın aktardığına göre Erdoğan’ın, Barzani’ye TSK’nın Kürdistan Bölgesi toprakları içerisinde yürütülen operasyonlar esnasında daha dikkatli olacağına dair söz verdi.

Neçirvan Barzani, beraberindeki bir heyetle Türkiye Cumhurbaşkanlığı’nın resmi daveti üzerine 4 Eylül’de Ankara’ya gitti.

Barzani Ankara’da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü.

Barzani ile Erdoğan görüşmesinin içeriğine ilişkin açıklamalarda bulunan Kürdistan Bölgesi Başkanlığından üst düzey bir kaynak, şöyle dedi:

“Neçirvan Barzani, görüşme esnasında Erdoğan’a Kürdistan Bölgesi topraklarında devam eden operasyonlar, meydana gelen kayıplar ve sivil halkın yaşadığı mağduriyet ile ilgili endişelerini iletti. Erdoğan’da konuyu takip edeceklerini ve daha dikkatli olacakları sözünü verdi.”

Ankara ziyaretine ilişkin Kürdistan Bölgesi Başkanlığından yapılan açıklamada, Erdoğan ile Barzani’nin görüşmede özellikle ticaret başta olmak üzere ikili ilişkilerin geliştirmesini arzuladıklarına vurgu yapılmıştı.

Görüşmede ayrıca, Kürdistan Bölgesi hükümeti ile Irak hükümeti arasındaki müzakereler ve çözüm için atılan adımlar, sınır bölgelerindeki sorunlar ve Irak’taki genel durum ile IŞİD’e karşı mücadeleki çalışmalar değerlendirilmişti.

“Pençe-Kaplan” operasyonunda Kürdistan Bölgesi’nde 6 sivil ile Irak Sınır Muhafızları Ordusu’ndan iki komutan ve bir asker hayatını kaybetti.

Neçirvan Barzani’nin ziyaretinden bir gün sonra 6 Eylül’de Türkiye Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “16 Haziran 2020 tarihinde Irak kuzeyi Haftanin’de başlatılan Pençe Kaplan Operasyonu’nda arama-tarama faaliyetleri başarıyla tamamlandı. Kahraman Komandolarımız, bölgedeki bütün sığınak, barınak ve mağaralara girerek terör inlerini yerle bir etti” ifadeleri kullanıldı.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.